Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
28 Mayıs 2022 Cumartesi
1

Erdoğan: Aç kalan falan yok, faiz-enflasyon dayatanlar zır cahil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet ve toplumun çeşitli kesimlerinden, art arda yapılan zamlara ve hayat pahalılığına ilişkin gelen açıklamalara tepki gösterdi. Erdoğan, “Şimdi birileri çıkıp, ‘Aç kaldık’ diyor. Vicdansızlık yapmayın. Ne aç kaldın? Aç kalan falan yok. Dürüst ol, samimi ol. Sürekli olarak yapmış olduğumuz zamlarla, yapmış olduğumuz parasal düzenlemelerle de vatandaşımızın bu imkanlarını da nereden nereye getirdiğimiz ortada” dedi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu DEİK’in ofis açılışında konuşan Erdoğan, “açık var” diyenlerin “Akılları bulandırma gayreti içinde” olduğunu söyledi. Erdoğan, “Biz 2018’de bir yol ayrımına geldik. Biz istihdamı ve büyümeyi koruyarak hedeflerimize ilerlemeyi tercih ettik. Bu tercihin ağır bedelleri oldu. Kur ve enflasyon sorununun üstesinden elbette geleceğiz” dedi. Erdoğan, uygulanan ekonomik programın tutarlı, bilimsel ve dünya gerçeklerine uygun olduğunu öne sürdü ve “Gösterge faiz-enflasyon dayatmasını tek kurtuluş reçetesi gibi önümüze getirenlerin bir kısmı zır cahil bir kısmı ise alenen haindir. Biz ülkemizin gücünü ve imkanlarını biliyoruz. Ne yaptığımızı biliyoruz. Bunun sonunda ülkemizi nereye çıkartacağımızı biliyoruz” diye konuştu.
2

Yarın çok sıcak olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre artışa geçen hava sıcaklıkları pazar günü mevsimin zirve değerlerinden birine ulaşacak. İzmir’de 37, İstanbul’da 33, Ankara’da 32 derecelik sıcaklık bekleniyor. Aydın’da sıcaklıklar 40 dereceyi bulacak.
3

Kars Digor’da yakalanan siber çetede 53 milyon kişinin kimlik ve adres bilgisi çıktı

Kars merkezli 4 ilde internetten kendilerine sipariş verenlerin adına sahte kimlik düzenleyip, ürün adrese ulaşmadan geri alarak dolandırıcılık yapanlara yönelik polisin düzenlediği operasyonda şüphelilerin bilgisayarlarında 53 milyon 700 bin kişinin kimlik bilgisi ile 570 kişinin e-devlet şifresi bulundu.
4

İmamoğlu ve Yavaş’a Van’da büyük ilgi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile aralarında İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da olduğu 247 belediye başkanının Van’da düzenleyeceği çalıştay başladı. Programın ilk gününde birçok koldan yapılan ziyaretlerde adalet, ekonomi ve Kürtçe ile ilgili talepler öne çıktı. Merkez ve kırsal ilçelerinin tamamı gruplar halinde ziyaret edilirken kent merkezindeki esnaf ziyaretlerinde en yoğun ilgi İmamoğlu ve Yavaş’a gösterildi. İmamoğlu’na dert yanan esnaf “Bizi kurtarın. Umudumuz sizsiniz” diye seslendi. İmamoğlu, Van’da gazetecilerin 1 Haziran’da yapılacak davasıyla ilgili sorusuna, “Bugün kadar verilen tüm hukuksuz kararları kınıyorum. Ama ben hâlâ bu memleketin bu güzel yurdumuzun yargıçlarına, savcılarına güvenmek istiyorum. Umut ederim doğru karar verirler. Çünkü hukuk herkese lazım olacak” karşılığını verdi.
5

Murat Dedeman’ın mirası için aile içi kavga başladı

Turizm sektörünün önemli ismi Murat Dedeman, 2019 yılında geçirdiği kalp ameliyatının ardından vefat etmişti. Dedeman’dan geriye 600 milyon liralık servet kalmıştı. Bu mirasın yüzde 51’lik kısmının ikinci eşi Sevda Dedeman ile ilk evliliğinden olan oğlu Rıfat ve Banu ile sevgilisi Olga’dan olan kızı Sofia arasında bölünmesi gerekiyordu. Ancak holdingin yeni patronu Rıfat Dedeman ile üvey annesi Sevda Dedeman arasında kılıçlar çekildi. Oğul Rıfat Dedeman’ın 100 milyonluk pay alması gereken üvey annesi Sevda Dedeman’a 1 milyon lira verip mirastan feragat etmesini istediği öne sürülüyor.
6

İran’da askeri tesise saldırı, şüpheli İsrail

İran’da başkent Tahran’ın 50 kilometre kadar güney doğusunda yer alan bir “hassas askeri tesis” insansız bir hava aracı tarafından vuruldu. The New York Times gazetesine göre İran’ın füze ve insansız hava aracı geliştirdiği tesise yönelik saldırı, İsrail’in daha önce bu ülkede yaptığı saldırıları andırıyor. İsrail iki gün önce de, İran Devrim Muhafızları’ndan bir albayı Tahran’da suikast sonucu öldürdüğünü kabul etmişti.
7

Reuters: Türkiye’deki NATO görüşmelerinde çok az ilerleme kaydedildi

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’a konuşan iki üst düzey yetkiliye göre, Türkiye ile İsveç ve Finlandiyalı yetkililer arasında hafta içi yapılan NATO görüşmelerinde kayda değer bir ilerleme kaydedilmedi ve yeni görüşme tarihi belirlenmedi. Fakat bu habere karşılık Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, ülkesinin NATO’ya başvuru sürecine ilişkin, “Türkiye ile müzakereler olumlu seyrediyor, müzakereler sürecek. Türkiye’nin dile getirdiği (PKK ve terörle ilgili) sorunların çözülebileceğini düşünüyoruz” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Rumen ve Polonyalı mevkidaşlarıyla ortak basın toplantısında konuştu, “Bu konudaki mesajlarımızı çok açık ve net bir şekilde ilettik. İki ülkenin de terör örgütleri ile mücadelede somut adımlar atması gerekiyor” dedi.
8

Boş baklava, boş tost ve boş gözlemeden sonra “Dünkü poğaça” dönemi

Boş baklava ve boş tosttan sonra şimdi de ‘dünkü poğaça’ satılmaya başladı. Çanakkale’de diğer poğaçalardan daha ucuz satılan ‘dünkü poğaçalar’ sosyal medyada tepki çekti.
9

Harry Styles bütün listelerde krallığını ilan etti

Yükselen yeni pop şarkıcısı Harry Styles aynı anda hem Amerika’da hem İngiltere’de liste başı. İngiltere’de listenin ilk üç sırasındaki şarkıların tamamı ona ait. Daha da çarpıcısı bu üç şarkının. satışları, listede geri kalan 40 şarkının toplamından fazla. Şarkıcının “Harry’s House” adlı albümü 2022’nin en hızlı satan albümü.
10

Pompeii’nin bu en meşhur çifti belki de Anadolu kökenli

İtalya’daki antik Pompeii kentinde yanardağ patlaması sonucu ölen bir kişinin iskeleti üzerinde yapılan genetik incelemeler muhtemel Anadolu kökenlerine işaret ediyor. M.S. 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu yok olan Pompeii, küllerle kaplanan kalıntıları olağanüstü derecede iyi korunduğu için arkeoloji açısından özel öneme sahip. Bu kalıntılar arasında 1933 yılında bulunan iki insan iskeleti, yeni bir genetik araştırmaya konu oldu. Scientific Reports dergisinde Perşembe günü yayımlanan araştırmada, iki Pompeiilinin kemikleri üzerinde yapılan genetik çalışmanın sonuçları yer aldı. Araştırmacılar, ilk kez Pompeiili bir kişinin genomunun dizildiğini belirtti. Arkeologların “Demircinin Evi” olarak adlandırdığı bir kapalı alanda bulunan iki iskelet üzerinde yapılan DNA incelemeleri, bu kişilerin 50’li yaşlardaki bir kadın ile 35-40 yaşları arasındaki bir erkek olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, bu kişinin “genetik olarak Akdeniz’de hala mevcut olan halklara, ağırlıkla İtalya’nın iç bölgeleri ve Sardinya adasına yakın olduğunu” belirledi. Ayrıca, “Neolitik dönem Anadolululara da yüksek yakınlık” göstergeleri bulundu.

Osman Kavala: Batı ülkeleri benim için pazarlığa girmez

Gezi Parkı davasının 25 Nisan’daki karar duruşmasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan iş insanı Osman Kavala, avukatları aracılığıyla BBC Türkçe’nin sorularını yanıtladı. Hakkında yapılan bazı yorumların aksine Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda hukuksuzluklar olduğunu erken tarihlerde savunduğunu belirten Kavala, “Bu davalar Gülenci yapılaşmanın yargıda da etkin olduğunu ve burada büyük bir tehlike teşkil ettiğini anlamamı sağladı” diye konuştu. Hükümetin Batı ülkeleri ile pazarlıklarında rehine olduğu yönünde yorumları eleştiren Kavala, “Ben Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olduğum için hiçbir Batı ülkesi beni özgürlüğüme kavuşturmak için pazarlığa girmez” dedi. Kavala, Gezi davası kararlarıyla ilgili ise “Öyle anlaşılıyor ki seçimlere kadar olan süreçte baskıcı politikalar artarak devam edecek” yorumunu yaptı.

Düzce’de kadın cinayeti

Düzce’de Ali Şeker (65) isimli kişi, evde tartıştığı eşi Nevriye Şeker’i (54) boğarak öldürdü. Şeker, cinayetin ardından kaçmaya çalışırken yakalanarak gözaltına alındı.

OHAL komisyonuna 124 bin kişi başvurdu, 106 bini reddedildi

OHAL Komisyonu başvurulardan yaklaşık yüzde 98’ini karara bağladı. Komisyon, 124 bin 235 başvurudan 106 bin 970’ini reddetti. 17 bin 265 başvuruyu kabul etti.

Medya tek ses oldu, sansür yasasına isyan etti

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Türkiye Ulusal Komitesi, Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Basın Konseyi, Haber-Sen ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) AK Parti ve MHP tarafından Meclis’e sunulan ‘Basın Kanunu ve Bazı Konularda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ başlıklı teklife yönelik ortak bir açıklama yayımladı. Basın meslek örgütleri, “Teklifte ‘dezenformasyon,’ ‘yalan haber,’ ‘asılsız bilgi’ ve ‘tahrif edilmiş bilgi’ gibi kavramlar hukuki bir tanım yapılmaksızın kullanılmaktadır. (…) Böyle bir yaklaşım, yasaları, bağımsızlığını yitirmiş olan yargı sisteminin suistimaline açık hâle getirmektedir” dedi.

Rasim Ozan Kütahyalı’ya kahkaha efektli yanıt

Gazeteci Ayşenur Arslan, Rasim Ozan Kütahyalı’nın “Ayşenur Arslan’ı hapse atıyorlardı, biz devreye girdik” şeklindeki iddiasına ‘kahkaha’ efektiyle yanıt verdi. Kütahyalı’ya, Halk TV’de sunduğu ‘Medya Mahallesi’ isimli programda yanıt veren Arslan, “Sizin sayenizde hapisten kurtulacaksam hapis yatmayı tercih ederim” dedi.  Arslan, “Hâlâ iktidar nezdinde beni hapisten kurtarma gücünüz olduğu efsanesi yaratmaya çalışıyorsanız bu da zaten benim değil iktidarın sorunu. Sizi ona havale ederim” diye konuştu. Arslan’ın sabah saatlerindeki bu tepkisine cevap veren Rasim Ozan Kütahyalı ise kendisine yazar Ümit Zileli’yi tanık gösterdi, “Gerçekleri inkâr etme. Benim tüm bu olaya şahidim var: Ümit Zileli. Bana minnet duyman İçin söylemiyorum, istediğin gibi bana vurmaya devam et. Kalbimden geçeni yaptım, hapse girmeni istemedim” dedi.

Deprem uzmanı Oğuz Gündoğdu hayatını kaybetti

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümünün eski öğretim üyesi Dr. Oğuz Gündoğdu, geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu İstanbul’da hayatını kaybetti. Deprem uzmanı Gündoğdu, tedavi gördüğü özel hastanede müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Balıkesir’in Bandırma İlçesi’nde 1947 yılında dünyaya gelen Gündoğdu, uzun yıllar İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümünde öğretim üyeliği yapmıştı.

Kılıçdaroğlu bu sefer isim verdi: Parayı Bilal Erdoğan yolluyor, Esra Albayrak alıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın vakıflar aracılığıyla ABD’ye para aktarıldığına dair iddialarından dolayı tazminat davası açtığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu sefer isim vererek konuştu: “Bu vakıflar üzerinden paraları transfer ettiren, oğlun Bilal Erdoğan. Parayı alan tarafta ise kızın Esra Albayrak var. Kardeş kardeş vakıflar yönetiyorlar, para transfer ediyorlar birbirlerine. TURKEN paravan bir vakıftır, amacı ABD’ye servet ve insan transferidir.” Gündüz saatlerinde Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kaçacaklar” iddiasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 milyon liralık tazminat davası açarak cevap vermişti. Kılıçdaroğlu’nun bu kez isim vererek Ertdoğan ailesi hakkında konuşmasına AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Ömer Çelik, “Kılıçdaroğlu hakkıyla genel başkanlık yapamayınca politik dedikoduculuk mesleğine geçmiş. Cumhurbaşkanımızın aile bireylerinin hukuka uygun ve herkese açık şekilde yürüttüğü sivil toplum faaliyetlerini hukuksuz ve şaibeli göstermeye çalışarak politik dedikodu ve sistematik yalan üretiyor” dedi.

Akşener: Vatandaş parlamenter sisteme geçmek istiyor

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Tek adam sistemine bağlı ve her bir yetkinin tek kişiye bağlandığı bir sistemin yürümesi mümkün değil. Şu anda vatandaşın bildiğim kadarıyla yüzde 67’ler civarında parlamenter sisteme geçişle ilgili talebi var. Zaman geçtikçe uygulamadaki kusurlar, hatalar ortaya çıktıkça talep daha da arttı” dedi. Akşener, Beykent Üniversitesi’ndeki Diplomasi ve Siyaset Akademisi’nin konuğu oldu. 

Kılıçdaroğlu, “iktidarın samimiyetini” görmek için Amerikan üslerinin kapatılmasına evet oyu vereceklerini söyledi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin NATO’yla ilgili sözlerine atıf yaparak, “Bahçeli de NATO’dan çıkmayı önermiş. NATO Türkiye için gereklidir ancak iktidar olarak ne kadar samimiler görmek isterim. ABD Yunanistan’ı üslerle doldurdu. Hedefleri net. Türkiye’deki ABD askeri tesislerini kapamayı getirsinler Meclis’e, Kuvayi Milliye ruhuyla destekleyeceğiz” dedi.

6 muhalefet partisi ortak siyasi propaganda denemesi yaptı

Türkiye dün akşam saatlerinde siyaset sahnesinde pek de alışıldık olmayan bir şeye tanık oldu. 6’lı muhalefeti oluşturan liderler kendi sosyal medya hesaplarından birbirlerini de etiketleyerek bir siyasi reklam filmi paylaştı. “Türkiye masası” adlı reklam filmi şimdilik somut bir şey söylemiyor, benzetmelerle ortak bir masayı yüceltiyor. Bu girişimin devamının gelip gelmeyeceği, 6 partinin seçim sürecinde de böyle ortak siyasi propaganda filmleri kullanıp kullanmayacağı henüz bilinmiyor.

Bahçeli: Gitmeye niyetimiz yok

MHP lideri Devlet Bahçeli, adını anmadan Kemal Kılıçdaroğlu’na “Gitmeye niyetimiz yoktur. Göndermek için tertip içinde olanları da doğduklarına pişman etmek boynumuzun borcudur” dedi.

Binali Yıldırım: Muhalefetin projesi yok

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, milletten yetki isteyenlerin ülkeye yönelik projelerden bahsetmediklerini belirterek, “Varsa yoksa ‘Recep Tayyip Erdoğan’ı indirelim.’ diyorlar. İndiremezsiniz, gücünüz de yetmez. Bu millet Recep Tayyip Erdoğan’a ve ekibine bugüne kadar sahip çıktı, bundan sonra da sahip çıkacak” dedi.

Sarıgül iddialı: Esas masayı biz kuracağız

Türkiye Değişim Hareketi Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Biz bu masalarının kurulmasının çok erken buluyoruz. 6’lı masa oturdu, 6’lı masa kalktı. 6’lı masada kim milletvekili olacak, kim seçilecek, orada makamlar ve mevkiler konuşuldu. Çok masalar kurulur, çok masalar değişir. Gerçek masayı inşallah Türkiye Değişim Partisi seçime 4-5 ay kala kuracak” dedi.

Kira krizi: Türkiye genelinde kiralık konut metrekare fiyatı yüzde 182,7 artmış

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) “Kiralık Konut Piyasası Görünümü: Mayıs 2022” notunu yayımladı. Buna göre, Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı nisan ayında yüzde 182,7 olurken ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 48,5 TL’ye yükseldi. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 140, Ankara’da yüzde 133,9, İzmir’de ise yüzde 110,8 oldu. Enflasyondan arındırılmış kira fiyatları hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde arttı.

Türk-İş: Açlık sınırı 6 bin lirayı aştı

Türk-İş araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 6 bin 18 liraya, yoksulluk sınırı ise 19 bin 602 liraya yükseldi. Gıda fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 108 olarak hesaplandı.

Garanti Bankası Genel Müdürü: Yüzde 70’lerde enflasyonla bankalar sermayelerini kaybeder

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ’un sert uyarıları var. Baştuğ dün katıldığı bir törende ekonominin genel gidişine ilişkin açıklamalar da yaptı ve “Enflasyon oranının yüzde 70’e geldiği bir dönemde bankaların gelirleri mutlak değer olarak artıyor ama enflasyonun altında. Dolayısıyla böyle devam ederse bankacılık sermaye olarak ileriki dönemlerde zorlanacak” dedi. Baştuğ, “Çünkü banka karları, sermaye getirileri yüzde 40’larda, enflasyon yüzde 70, sürdürülebilir değil. Hepimizin temennisi enflasyonun makul seviyelere inmesi. Bankacılık sektörü genel olarak iyi bir sınav veriyor” diye konuştu. Baştuğ’a göre bir başka büyük sorun, Türkiye’de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın enflasyon muhasebesi uygulanmasına izin vermemesi. Baştuğ, “Biz lokal olarak enflasyon muhasebesini şu an uygulayamıyoruz. Fakat IFRS kuralları gereği BBVA enflasyon muhasebesi ile bizi konsolide ediyor. Yani biz Türkiye’de kendi bilançomuzu çıkarıyoruz, onlar buna enflasyonu uygulayarak konsolide ediyor” diyor.

Tahıl ve bitkisel üretimde yüzde 10 artış bekleniyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan bitkisel üretim birinci tahmini verilerine göre, Türkiye’de tahıl ve diğer bitkisel ürünlerde üretim bir önceki yıla göre yüzde 10.4 artacak. Üretimin sebzelerde yüzde 1 azalacağı tahmin edilirken, meyveler içecek ve baharat bitkilerinde yüzde 4.6 artacağı öngörülüyor. Tahıllar arasında en büyük paya sahip olan buğday üretiminin yüzde 10.5 artarak 19.5 milyon ton, mısır üretiminin yüzde 3.7 artarak 7 milyon ton, arpa üretiminin yüzde 47.8 oranında artarak 8.5 milyon ton olacağı tahmin ediliyor.

Bir kripto para borsasından daha haber alınamıyor

15 bin Türk yatırımcısı bulunan Bitexnova borsasından son bir haftadır alım satım yapılamıyor. Bir hafta önce Bitexnova olarak bilinen sitenin adını Bitexova olarak değiştirmesi kullanıcılar tarafından korkuya neden oldu. Sosyal medya ve internette yüzlerce şikayette bulunan yatırımcılar, para çekimi ile ilgili bir muhatap bulamadıklarını ve paralarının battığını iddia ediyorlar. Sabah’ın haberine göre; sadece bu borsada Türk yatırımcıların 250 milyon TL’den fazla parasının bulunduğu tahmin ediliyor.

Yılbaşından bu yana 5 bin 321 şirket kapandı

TOBB verilerine göre, kapanan şirket sayısı nisan ayında 2 bin 162’ye çıktı. Kapanan şirket sayısı aylık bazda yüzde 59, yıllık bazda yüzde 126 artış gösterdi. Kapanan şirket sayısı Ocak-Nisan döneminde 5 bin 321 adet oldu. TOBB Kurulan Kapanan şirket istatistiklerine göre, Nisan ayında kurulan şirket sayısı 10 bin 751 adet oldu. Kurulan şirketler Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 3,9 azalırken, bir önceki yıl aynı aya göre 25,5 oranında arttı. Ocak-Nisan döneminde ise kurulan şirket sayısı bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 6,3 oranında yükseldi.

Türkiye’de Rus şirket patlaması yaşanıyor

Yaptırımlardan kaçan Ruslar, Türkiye’ye hücum etti. TOBB verilerine göre, Türkiye’de 2022 yılının Mart-Nisan döneminde Rus ortaklığıyla kurulan şirket sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre beşe katlandı.

Kale Grubu 65. yaşını kutluyor

Dr. İbrahim Bodur tarafından 1957 yılında kurulan Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş. ile temelleri atılan Kale Grubu, bu sene 65. yılını kutluyor. Kale Grubu’nun Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, “Sorumlu ve duyarlı liderlik anlayışımız doğrultusunda yalnızca üretmeye ve büyümeye değil ürettiğimiz değerleri toplumla paylaşmaya devam ediyoruz” diyor.

Lavrov: Türkiye, Suriye’de olanlara kayıtsız kalamaz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Rusya’nın Suriye’deki varlığına ilişkin açıklama yaptı. Suriye’de çeşitli ülkelerin güçleri olduğuna işaret eden Lavrov, “Hâlâ kimsenin oraya çağırmadığı ülkelerin ordularının birlikleri var orada. ABD askerleri, hâlâ Fırat Nehri’nin doğu yakasının büyük bölümünü işgal ediyor. Orada sözde devlet kurmaya çalışıyorlar, bölünmeyi destekliyorlar ve bölgedeki Iraklı Kürtlerin bir kısmının duygularını kullanıyorlar. Bu şekilde Iraklı ve Suriyeli Kürtleri birleştiren yapıda sorunlara yol açıyorlar.” diye konuştu. Tüm bu durumun bölgede gerginliğe neden olduğunu söyleyen Lavrov, “Türkiye, tabii bunlara kayıtsız kalamaz. Bu sorunların Suriye’nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde çözülmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Rusya Dışişleri Bakanı, “Kürtlerle de görüşüyoruz. Onları ABD’nin bir vaatte bulunup nasıl onu yerine getirmediğini daha dikkatle görmeye davet ediyoruz. Uluslararası meşruiyeti bir kenara bırakın pragmatik temellere göre de Şam’la ciddi bir diyaloğa girmek ve birlik içindeki bir devlette yaşamı düzenlemek için anlaşma yapmak en iyisi” değerlendirmesinde bulundu.

Miçotakis, Türkiye’ye “çağ dışı tutum sergiliyor” dedi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Bakanlar Kurulu toplantısında son dönemde gerilen Yunanistan-Türkiye ilişkileri üzerine açıklamalarda bulundu. Kiryakos Miçotakis, Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik tutumunu değerlendirerek, “uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilişkilerine dayalı yaklaşımlara her zaman açık olduklarını” dile getirdi. Miçotakis, Türkiye ile ilişkilere değinerek, “Güçlü bir Yunanistan bazılarını rahatsız ediyor. Komşumuzun asilliklerini kabul ediyoruz. Bize meydan okudukları sürece mimleniyorlar. Coğrafyanın bizi yan yana istediğini defalarca söyledik ama onlar önümüzde durmayı seçtiler. Uluslararası hukuka, Avrupa’ya ve NATO’ya karşı durmayı seçiyorlar” dedi. Miçotakis, Yunanistan’ın Türkiye ile yaşadığı sorunları uluslararası alana taşıyacaklarını belirterek, “(Türkiye) Eylemleri, uluslararası alanda kamuoyuna açıklayacağız. Egemenlik haklarımızı savunuyoruz ve bundan taviz vermeyeceğiz. Hukuk dışı eylemlerde bulunan ve çağ dışı tutum sergileyenlerle, diyalog başlatmak için hiçbir nedenimiz yok” diye konuştu.

Rum televizyonunda kan donduran itiraf: 68 Türk’ü vurduk, çukura attık

Kıbrıslı Rum terör örgütü EOKA’nın hayattaki iki tetikçisi, Kıbrıs Türklerine yönelik kanlı cinayetlerini “Bir Rum canına karşılık 10 Türk canı aldık” sözleriyle televizyonda itiraf etti. Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak amacıyla 1954 yılında kurulan Rum terör örgütü EOKA’nın hayattaki iki tetikçisi, 80’li yaşlardaki Neoptolemos Leftis ve Athos Petridis, 1964’ten başlayarak farklı zamanlarda 68 Türk’ü önce kurşunlayıp sonra şişleyerek öldürdüklerini övünerek Itiraf etti, “Türklerin vurduğu her bir Rum’a karşı 10 Türk canı aldık” dedi.

BM: Wagner’in paralı askerleri Libya’da uluslararası hukuku ihlal etti

Birleşmiş Milletler (BM) raportörlerinin hazırladığı ve gelecek hafta yayınlanacak rapora göre Libya’da faaliyet gösteren Rus Wagner paralı askerleri, uluslararası hukuku ihlal ederek sivil yerleşim bölgelerine mayın ve bubi tuzakları yerleştirdi.

Brezilya polisi göz göre göre insan öldürdü

Brezilya’da zorla polis arabasının bagajına sokulan siyahi bir adam, gaz bombası nedeniyle boğularak öldü. Tepki yağan olay, halk tarafından “ırkçı bir saldırı” olarak nitelenirken Brezilya’daki yaygın polis şiddeti tekrar gündeme geldi.

İspanya’da kadınlar için devrim gibi kanun

İspanya Parlamentosu, cinsel saldırı davalarında rızanın belirleyici olmasını sağlayan ve hayatta kalanları kendilerine karşı şiddet veya gözdağının kullanıldığını kanıtlamak zorunda kalmaktan kurtaran bir yasayı onayladı.

Türkiye’nin ilk ameliyat ipliği fabrikası Bursa’ya kurulacak

Türkiye’nin yüzde 100 dışa bağımlı olduğu ameliyat ipliği Bursa’da ipekten üretilecek. Kilosu 2 bin 600 dolara ithal edilen ameliyat ipliği yerli kaynaklarla 840 dolara mal edilebilecek. Üretimin 6 ay içinde başlaması hedefleniyor.

Vaka sayısı 940’a düştü

Türkiye’de son 24 saatte 134 bin 252 Kovid-19 testi yapıldı, 940 kişinin testi pozitif çıktı, 4 kişi yaşamını yitirdi.

Dünya Sağlık Örgütü: Maymun çiçeği için toplu aşılamaya gerek yok

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri, 20’den fazla ülkeden yaklaşık 200 maymun çiçeği vakası bildirildiğini, toplu aşılamaya gerek duyulmadığını ifade etti.

Vedat Türkali Roman Ödülü Ahmet Büke’ye

Yedi dalda verilen Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu. En iyi roman ödülüne ‘Deli İbram Divanı’la Ahmet Büke layık görülürken, roman jüri özel ödülünü Yediler Teknesi ile Abdullah Aren Çelik, öykü ödülünü Herkesten Uzakta ile Kadir Işık, şiir ödülünü Bun ile Onur Şahin, ilk roman ödülünü Porselen Bir Mevzu ile Gökçe Bilgin, çeviri kurmaca eser ödülünü Yitirilen Cennet çevirileriyle Yiğit Yavuz ve Öyküler ile İnci Kut aldı. Vedat Türkali Edebiyat Onur Ödülü Haydar Ergülen‘in oldu. Samsun Atakum Belediyesi’nin verdiği ödülün jürisinde Doğan Hızlan, Zülfü Livaneli, Deniz Türkali, Ece Temelkuran, Kemal Varol, Nedim Gürsel, Sevin Okyay, Ethem Baran, Fuat Sevimay, Şükrü Erbaş, ve Yavuz Ekinci var.

Uluslararası Booker ödülü Hintli yazara

İngiltere’nin ve İngilizce konuşan dünyanın en önemli edebiyat ödüllerinden olan Uluslararası Booker Ödülü’nü bu yıl Hint yazar Geetanjali Shree kazandı. Shree ödülü, Hindistan’ın bölünmesinin gölgesinde geçen bir aile hikayesi olan “Tomb of Sand” adlı romanı ile kazandı. Romanı Hintçe kaleme alan Shree, bu ödülü kazanan ilk Hint yazar oldu. 80 yaşındaki Hint bir kadının eşinin ölümünün ardından ani bir şekilde Pakistan’a seyahat etme kararını anlatan roman henüz Türkçeye çevrilmedi. Shree, “Booker’ı asla hayal etmemiştim, yapabileceğimi de düşünmemiştim” dedi.

Asgar Ferhadi’nin Kahraman’ı MUBİ’ye geliyor

Çevrimiçi film izleme platformu MUBI’nin haziran ayı programı açıklandı. Haziran ayı seçkisinde, Hizmetçi (Hanyo, 1960), Cameron Post’a Ters Terapi (The Miseducation of Cameron Post, 2018), Hatıra Kutusu (Memory Box, 2021), Soygun (Good Time, 2017), Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir (2011),  Amerikalı Amcam (Mon Oncle d’Amérique, 1980), Muhteşem Kadın (Una Mujer Fantástica, 2017), Kahraman (Ghahreman, 2021) gibi filmler var.

Anadolu Fest’çiler pes etti: “Çabalarımız sonuçsuz, çekiliyoruz…”

Eskişehir’de önce güvenlik gerekçesi ile ertelenen daha sonra valiliğin aldığı karar ile yapılamayan Anadolu Fest’in düzenleyicileri, “Festivalimizi, 9-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirmek üzere yeniden harekete geçtik. Geldiğimiz noktada üzülerek diyalog ve hukuk zeminindeki çabalarımızın çözümsüz kaldığını sizlerle paylaşmak durumundayız. Eskişehir Anadolu Fest biletlerinizi, almış olduğunuz satış noktasına giderek iade edebilirsiniz” açıklamasını yaptı.

Bir konser iptali daha: Bu kez Kültür Bakanlığı iptal etti

Kültür Bakanlığının festival programı kapsamında düzenleyeceği İspanyol keman virtüözü Ara Malikian‘ın 11 Haziran’daki konseri iptal edildi. Konserin iptaline ilişkin bir açıklama yapılmadı. Ara Malikian konseri için bilet alanlar, konser iptalini bir mesajla öğrendi. ‘The Ara Malikian World Tour’ kapsamında Türkiye’ye gelecek olan keman virtüözü Malikian’ın 9 Haziran’da Zorlu PSM’de vereceği konserin biletleri hâlâ satışta.

Beyoğlu Kültür Yolu’na Galataport da katıldı

Galataport İstanbul, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ikincisi düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ne ev sahipliği yapacak alanlar arasında yer alacak.

Abba kendi konserini koltuktan seyretti

İsveçli dünyaca ünlü müzik grubu ABBA, son gösterilerinin Londra’daki prömiyeri için 14 yıl aradan sonra ilk kez seyirci önüne çıktı. ABBA Voyage (ABBA Yolculuğu) isimli gösterinin açılışına grubun dört üyesi Agnetha Faltskog, Anni-Frid Lyngstad, Bjorn Ulvaeus ve Benny Andersson birlikte katıldı. Ama grup üyeleri sahneye çıkmak yerine kendi konserlerini koltukta oturarak izledi. Grup üyelerinin dijital avatarlarının verdiği konseri, Frida yüzünde koca bir gülümsemeyle izlerken, Benny ise Dancing Queen şarkısında kendini tutamayıp ayağa fırlayarak alkış tuttu.

Dersim’de kırmızı bültenle aranan mezar taşı bulundu

Dersim’de 6 ay önce tescilli tarihi alandan çalınan ve ‘kırmızı bülten’ ile aranan tarihi ‘Koç Başlı Mezar Taşı’ Hozat ilçesine bağlı Buzlupınar köyünde bir köylünün ihbarı üzerine bulundu. DHA’nın haberine göre, merkeze bağlı Çılga köyünde tarihi 500 yıla dayandığı için tescillenen mezarlık alanından, eski dönemlerde yaşayan insanların örf ve adetleri, inançları ve mitolojik unsurlarını içeren ‘Koç Başlı Mezar Taşı’ geçen yıl kasım ayında çalındı. Durumu fark eden köylüler, Tunceli Müze Müdürlüğü’ne bildirdi. Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü, mezar taşını sitesinde bulunan ‘Çalınan ve Kaybolan Kültür Varlıkları’ bölümüne koydu ve durum bakanlık tarafından İnterpol’e bildirilerek ‘Kırmızı Bülten’ ile aranması sağlandı. 200 kilo ağırlığındaki ‘Koç Başlı Mezar Taşı’ için Buzlupınar köyünden gelen ihbarı değerlendiren ekipler, mezar taşını, üzeri farklı taşlarla kamufle edilmiş bir şekilde boş bir evin arkasında buldu.

Heyelan oldu, topraktan tarih çıktı

Bartın’ın Aşağıdere köyünde meydana gelen heyelanlı alanda yapılan çalışmalarda Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen ve bereketi simgelediğine inanılan kireç taşından yapılmış Phallos türü obje bulundu.

Louvre Müzesi’nin eski müdürüne tarihi eser kaçakçılığı suçlaması

Fransa’nın başkenti Paris’teki Louvre Müzesi’nin eski Müdürü Jean-Luc Martinez’in tarihi eser kaçakçılığına karıştığı iddiasıyla gözaltına alındığı ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

Ellen DeGeneres ekrana veda etti

Amerika’da bir dönemin en önemli kültürel sembollerinden olan Ellen DeGeneres’in gündüz televizyonu programı 3 bin 339. ve sonuncu kez ekrana geldi. Veda programı duygu doluydu. Tam 19 sezon ekranlarda kalan ve gündüz televizyonunun. en çok seyredilen programlarından biri olan program, son iki yıldır ciddi izleyici kaybetmişti.

Dönerciye siber saldırı, 505 bin kişinin kimliği çalındı

Türkiye genelinde 110’dan fazla şubesi olan Baydöner Restoranları’na siber saldırı düzenlendiği açıklandı. Merkezi İzmir’de bulunan Baydöner’in bilgi işlem yöneticisinin bilgisayarına zararlı bir yazılım ile düzenlenen saldırıda, 505 binden fazla kişiye ait isim, e-posta, cep telefonu, cinsiyet gibi bilgiler çalındı.

Nazillili genç UFO gördüğü iddiasında

Aydın’ın Nazilli ilçesinde bir genç, sabaha karşı ‘Ufo’ olduğunu iddia ettiği ve havada gördüğü ışık huzmesini cep telefonu ile kayda aldı. 21 yaşındaki Cem Kocaman, sabaha karşı namaz kılmak için kalkarak evinin balkonuna çıktı. Karşısında büyük bir ışıklı cisim gördüğünü ileri süren Kocaman, Ufo olduğunu iddia ettiği cismi kaydetmek için hemen cep telefonuna sarıldı. Işık huzmesini saniye kayda alan Kocaman, “Uzun süre şok yaşadım, korktum, gözüme uyku girmedi” dedi. Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından görüntülerdeki cisim ilçe halkında merak uyandırdı.

Galatasaray Efes’i farklı yendi

Basketbol Süper Ligi play-off yarı finalinde Galatasaray, Anadolu Efes’i 105-70 mağlup etti ve 1-0 öne geçti. Serinin ikinci maçı yarın oynanacak.

Karagümrük’te Volkan Demirel dönemi sona erdi

Teknik direktör Volkan Demirel, Spor Toto Süper Lig ekiplerinden VavaCars Fatih Karagümrük ile yollarının ayrıldığını bildirdi. Demirel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Fatih Karagümrük Kulübü ile olan yolculuğumuz bugün itibarıyla başkan Süleyman Hurma’nın isteği doğrultusunda tamamlandı. Futbolcu arkadaşlarıma, başarımız için emek veren herkese ve onlar için mücadele etmekten büyük gurur duyduğum taraftara sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.