Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
20 Eylül 2022 Salı
1

KPSS’de yine benzer soru iddiası

Kopya iddiası nedeniyle iptal edilen 31 Temmuz’daki Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın tekrarı hafta sonu yapılmıştı. Ancak bu kez de bazı soruların daha önceden Yönerge  ve Yargı Yayınevleri’nin sorularıyla benzerlik gösterdiği ortaya çıktı. Sosyal medyadaki paylaşımlarda coğrafya ve tarih bölümlerindeki soruların benzer olduğu görüldü. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, ÖSYM’den açıklama istedi. Kaya “2, 31, 32, 52, 57 ve 60. sorular herhangi bir yayınevinin sorularıyla aynı mıdır değil midir? Bu sorulara açıklık getirilmesini istiyorum” dedi.
2

Borsa çok sert düşmeye devam ediyor, gece panik toplantıları yapıldı

Borsa İstanbul’da geçen hafta kaldıraçlı işlemlerde başlayan panik satışları ve çöküş dün de devam etti, borsa dün yüzde 5,26 daha geriledi ve 3,199.54 puana kadar geriledi. Gün içinde gerileme o seviyeye vardı ki, devre kesiciler de devreye girdi, işlemler durduruldu. Düşüşten bütün endeks etkileniyor ama borsanın yükselmesinde de düşmesinde de bankacılık endeksi en ön planda. Bankacılık endeksi dün de yüzde 9,32 düştü. Borsadaki bu hızlı ve panikli çöküş hali gece Hazine Bakan Yardımcısı ve SPK dahil pek çok kişinin katıldığı bir acil zirveye de neden oldu. Zirveyle ilgili oldukça ayrıntılı bir haber yazan HaberTürk finans editörü Rahim Ak, borsada hem büyük çöküşe hem de manipülasyon iddialarına neden olan kaldıraçlı işlemler konusunu da çok kolay anlaşılabilir şekilde anlatmış.
3

Dolar bu yılın zirvesini gördü: 18,3057

Merkez Bankası’nın 18 Ağustos’ta 100 baz puan faiz indirmesi ile 18 üzerine yerleşen dolar dün gün içinde 18.3057 liraya çıkarak yılın zirvesini gördü. Doların küresel piyasalarda güçlenmesi, her ne kadar kaynağı bilinmeyen giriş olsa da genel olarak risk iştahındaki azalma ve küresel durgunluk endişeleri gibi başlıklar kurda yakın vadede yükseliş ihtimalini yükseltiyor. Dolar kurunun kasım ve aralık aylarında rekor yükseliş göstermesinin en büyük nedeni süreçle uyumlu olmayan para politikasına geçilmesi olmuştu. Görülmemiş yükselişler yaşanırken, dolar 18.36 liraya dayandığına 20 Aralık’ta müdahale geldi ve Kur Korumalı Mevduat (KKM) açıklandı. Ancak KKM’nin dövizdeki yükselişi sınırlayıcı etkisi uzun sürmedi. Gelinen noktada küresel ekonomide güvenli liman özelliği taşıyan dolar güçlenirken uzmanlar, yakın vadede yeni bir kur atağından kaygı duyuyor. Gerek iç gerekse dış herhangi bir gelişme ile yaşanacak her yükseliş yeni bir rekor anlamına geldiğine dikkat çekilirken, bu hafta anlık yükseliş hareketlerinin devam görülebileceği belirtiliyor. 
4

Cenaze değil bale gösterisi gibiydi, mükemmel koreografi bir an bile aksamadı

Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze töreni yıllar önceden planlanmıştı; hatta cenazede görev alacak askerler düzenli olarak bunun talimini de yapıyordu. Bütün bu uzun hazırlıkların meyvesi de dün alındı sanki. Cenaze töreni çok ama çok uzundu; tabutun Westminster Hall’dan alınması, top arabasına konması, kiliseye gelmesi, buradan neredeyse bütün merkezi Londra’yı dolaşıp şehir dışındaki Windsor Şatosu’na yola çıkması; şatoda karşılanması, oradaki küçük St. James kilisesine intikal etmesi ve sonra da toprağa verilmesi 5 saate yakın sürdü. Bütün bu süre boyunca binlerce asker tören yürüyüşlerinde bulundu, dörtten fazla bando müzik çaldı, korolar ilahiler söyledi, inanılmaz bir protokol devredeydi ve törenin hiçbir aşamasında hiçbir şey aksamadı. amerikan The New York Times’ın klasik müzik ve bale eleştirmeni Roslyn Sulcas töreni bir bale temsili izler gibi izlemiş ve buna göre de yazmış.
5

Muhalefet cephesinde sürpriz buluşma

Ankara’da dün akşam muhalefet cephesinde ilginç ve sürpriz bir trafik yaşandı. Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, akşam saat 20.00’de İyi Parti lideri Meral Akşener’i ziyaret ederek partisinin hazırladığı yol haritası taslağını paylaştı. Babacan’ın önümüzdeki günlerde diğer liderleri de ziyaret edip Deva’nın hazırladığı yol haritası taslağını 2 Ekimdeki liderler zirvesi öncesinde herkesle paylaşması bekleniyor. Bu yol haritasını aslında her parti kendi içinde hazırlıyor. Yol haritasından kasıt da Cumhurbaşkanlığı seçiminin kazanılması halinde hangi işlerin yapılacağını önceden belirlemek. Bu belgeye liderlerin 2 ekimdeki zirvede nihai halini vermesi planlanıyor.
6

Ezgi Pekşen: Yanlış teşhis konulmasa babam yaşıyor olacaktı

CHP’li eski vekil Haluk Pekşen’in 61 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından kızı Ezgi Pekşen, sosyal medya hesabından dikkat çekici paylaşımlarda bulundu. Pekşen “Babam belki anlayan çıkar diye odaya gelen tüm doktorlara “göğsümde yanma var yatınca artıyor, yemek yiyince artıyor. Reflüm var ondan olabilir mi” diye anlattı. Ama “ne olacak bu memleketin hali” diye babama dert yanan o kişilerin aklına “size bir endoskopi yapalım” demek gelmedi. Yaşadığımız bu acıyı hazmedemiyoruz, yüreğimiz yanıyor. “Size anjiyo yapalım” demek yerine “size endoskopi yapalım” deseler şu an Haluk Pekşen aslanlar gibi yanımızda olacaktı. Ancak babama konulan yanlış teşhis gibi yanlış bilgilerle insanların kandırılmasını kendi vicdanımıza yediremeyiz. Durumun aşıyla ilgisi yoktur” diye yazdı. Vekil Pekşen’in Bodrum ve Ankara’daki iki ayrı hastanede bir ayı bulan yaşam mücadelesini kaybetmesinin ardından ölümünün nedeni koronavirüs aşısı olduğu öne sürülmüştü. Ancak Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Pekşen’in balık kılçığının yemek borusunu yırtmasıyla başlayan süreç nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Acıbadem Sağlık Grubu iddialarla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu.
7

Evleri paylaşmak yaygınlaştı, salonlar kaybolmaya başladı

ABD ve Avrupa’da çok popüler olan ama ülkemizde pek de duymadığımız paylaşımlı daireler, son dönemlerin Emlak trendi haline geldi. Anormal kira artışlarına karşı ev arayan kişiler paylaşımlı dairelere yöneldi. Özellikle de öğrencilerin yoğun olduğu bölgelerde yaygınlaşan bu evler, hem yeni projeler hem de varolan binalar için esin kaynağı oldu. Ocak 2022’den bu yana Paylaşımlı Daire aramaları yüzde 117 artış göstermiş durumda. Kiralık ev ilanların eski yapıların da bu sisteme ayak uydurmaya çalıştığını görmeye başladık. Özellikle üniversitelere yakın bölgelerde 2+1 evler, şimdilerde 3+0 olarak kiraya veriliyor. Bazı ev sahipleri ise nispeten daha büyük olan salonlarını ikiye bölüp, oda sayısını arttırıyor. Böylelikle evlerin olmazsa olmazı salonlar gitgide azalıyor.
8

Brad Pitt ansızın karşımıza bir heykeltraş olarak çıktı

Uluslararası sanat dünyası iki gündür bir büyük sürprizi konuşuyor. Amerikalı sinema oyuncusu Brad Pitt, evinde kendi kendine yaptığı resim ve heykelleri Finlandiya’da bir galeride sergilemeye başladı. Finlandiya’nın Tampere kentindeki “SaraHilden Art Museum” adlı galeride sadece Pitt’in eserleri yok. İngiliz sanatçı Thomas Houseago ve Avustralyalı şarkıcı Nick Cave de eserlerini aynı sergide sergiliyor. Üç sanatçı cumartesi günü serginin açılışında buluştu. Nick Cave’in seramikleri de, Brad Pitt’in heykelleri de çok beğenildi.
9

California, insan cenazelerinin gübreye dönüştürülmesine izin verdi

Amerika’nın California eyaleti, insanların öldükten sonra naaşlarının gübreye dönüştürülmesine izin veren yasayı kabul etti. Eyalet ABD’de bu işleme izin veren beşinci eyalet oldu. Verilen bilgiye göre California’da cenazelerin yarıdan biraz fazlası yakılıyor. Bu da aşırı enerji tüketimine neden oluyor. Öldükten sonra bir mezara gömülmek istemeyenlere yakılma dışında bir alternatif olarak gübreye dönüştürülme seçeneği de verilmiş oldu böylece.
10

Amerikan Fizik Derneği’nin füze savunması raporu skandalı

Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze sahibi olması ve bu füzelere nükleer başlık takması olasılığı uzun yıllardır Amerika’yı bu füzelere karşı tedbir almaya zorluyor. Bu amaçla Amerika’nın Kuzey Kutbu bölgesinde bir füze kalkanı var ama bu kalkanın ne kadar etkili olacağı tartışmalı; o yüzden Savunma Bakanlığı Pentagon sürekli yeni fikirlere açık. İşte bu fikirlerden biri şubat ayında saygın Amerikan Fizik Derneği’nden geldi. Alanında uzman çok sayıda fizikçinin hazırlayıp yayınladığı raporda Kuzey Kore’nin füze tehdidine karşı daha ucuz ve kolay bir yöntem önerildi. Buna göre Japon denizi üzerinde sürekli insansız hava araçları bulundurulacak, bu araçlar Güney Kore’den füze fırlatılacak olursa onu vuracaktı. Füzeler ilk fırlatıldıklarında görece daha yavaş hareket ediyorlar ve kağıt üzerinde bu plan geçerli gibi duruyordu. Ama bir süre sonra rapora eleştiriler yağdı, raporun yazarları birkaç ay sonra raporlarını geri çekti. Şimdi Amerikan Fizik Derneği raporun tamamen yanlış olduğunu da kabul etmek zorunda kaldı. Geleneksel olarak Amerikan Fizik Derneği geçmişte hep Pentagon’un savunma planlarında açıklar bulur ve bunları ifşa ederdi. Şimdi roller terse döndü.

‘Turcoin davasında’ sanığa 10 milyon lira kefaletle tahliye

Kocaeli’de 2018 yılında, dijital yerli para Turcoin üretme vaadiyle halktan yaklaşık 1 milyar TL toplayan Sadun Kaya ve Muhammed Satıroğlu yapılan şikayet üzerine aynı yıl haziran ayında polis tarafından gözaltına alındıktan sonra mahkemece tutuklandı. 2’si tutuklu toplam 37 sanık hakkında dava açıldı. Turcoin davasında tutuklu sanık Sadun Kaya mahkeme tarafından belirlenen 10 milyon TL kefalet bedelini ödeyerek tahliye oldu. Bu gelişme sonrasında dosyada tutuklu sanık kalmadı.

Adnan Oktar’a 1198 yıla kadar hapis istendi

Adnan Oktar Suç Örgütüne yönelik hükmün İstinaf Mahkemesi tarafından usulen bozulmasının ardından yeniden görülen davada mütalaa açıklandı. Mütalaada Adnan Oktar hakkında 1198 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Savcı tarafından hazırlanan 445 sayfalık mütalaada tutuklu sanık Adnan Oktar hakkında “Örgüt yöneticiliği”, “Siyasal veya askeri casusluğa teşebbüs”, “Eziyet”, “Cinsel saldırı”, “Cinsel saldırıya teşebbüs”, “FETÖ silahlı terör örgütüne yardım”, “Birden fazla kişiyle birlikte birden fazla kez çocuğa karşı cinsel istismar”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “Kişisel verilerin kaydedilmesi” suçlarından 232 yıldan 1198 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Acun Ilıcalı ve kızı motosiklet kazasında yaralandı

Ayazağa Mahallesi Kemerburgaz Caddesi’nde Ilıcalı’nın kullandığı motosiklet ile hafif ticari araç çarpıştı. Kazada Ilıcalı ile kızı hafif yaralandı. Olay yerine sevk edilen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan Ilıcalı ve kızı, Sarıyer’deki özel bir hastaneye kaldırıldı. Hastanede tedavi altına alınan Acun Ilıcalı’nın kolunun kırık olduğu belirtildi.

İki kişiyi öldürdü, kimlik soran iki polisi vurup kaçtı

İstanbul Başakşehir’de silah sesleri üzerine bir daireye giren polis Ergül Maden ve (28) Güllü Güler’in cesetlerini buldu. Motosikletle kaçan saldırgan Güven Güler’in (32) yakalanması için polis alarma geçti. Fatih’te kimlik kontrolü yapan ekiplere yakalanan Güler iki polisi vurduktan sonra bir taksiyi gasp ederek kaçtı. İstanbul polisi alarma geçti. Taksici, Güler’i Altınşehir’e bıraktığını anlatarak “Uyuşturucu etkisindeydi. Belindeki silahı çıkardı, tekrar beline koydu. ‘Sen bana iyi davrandın yoksa seni öldürecektim” dedi” diye konuştu. Güler Başakşehir’de viyadük altında saklanırken yakalandı. İlk sorgusunda “Ben kimseyi öldürmedim. Kimseyi yaralamadım” dedi.

Mahkemeden İBB’den alınan iki yalı için ihtiyati tedbir kararı

İstanbul’da Ortaköy sahilinde bulunan Fehime ve Hatice Sultan Yalıları İBB’nin elinden alınarak Hazine’ye devredilmişti. Toplam değerleri yaklaşık 7 milyar TL’yi bulan Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarının önünde açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu devri ‘gasp’ olarak nitelemişti. 17. Asliye Hukuk Mahkemesi, İBB’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na açtığı tapu iptali ve tescil davasında iki yalının üçüncü kişilere satış ve devrine ihtiyati tedbir kararı koydu.

Rapor: 18 şiddet olayında 29 sağlık çalışanı zarar gördü

Sağlık-Sen Ağustos ayı şiddet raporunu yayınladı. Rapora göre geçen ay 18 olayda 29 sağlık çalışanı zarar gördü. 28 saldırganın 6’sı hakkında işlem yapıldı. Bir saldırgan hakkında soruşturma başlatılırken 3 saldırgan tutuklandı. Gözaltına alınan 18 saldırgan serbest bırakıldı. 18 saldırının 16’sı hastanelerde gerçekleşti. 15 saldırı hasta ve hasta yakınları tarafından gerçekleştirildi. Sağlık-Sen Başkanı Semih Durmuş “X-ray cihazlarının hastanelere yerleştirilmesi doğru bir adım. Ancak bununla birlikte güvenlik görevlilerinin yetkililerinin artırılması gerekmektedir. Hasta ve hasta yakınlarının hastanede bekleme alanları ayrı tutulmalı” dedi. Adana’da ise Uzman doktor Neslihan Üzer, Yüreğir Devlet Hastanesi’nde görev yaparken Başhekim Haşim Onur Uluöz tarafından darp edilmişti. Üzer şikayetçi oldu ama Uluöz hakkında soruşturma açılmadı. SES Adana Şubesi dün bunu protesto etti.

İYİ Parti’nin Taşkesenlioğlu hakkındaki suç duyurusu teslim alınmadı

İYİ Parti Erzurum İl Başkanı Melih Kırkpınar dün Sedat Peker’in rüşvet iddialarıyla gündeme gelen Ak Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, kardeşi eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve Zehra Taşkesenlioğlu’nun boşanmak üzere olduğu, tutuklanan eski THK Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban ile Cumhurbaşkanı eski danışmanları Serkan Taranoğlu ve Salih Tarakçı hakkında adliyeye giderek suç duyurusunda bulunmak istedi. Kırkpınar bir saat adliyede bekledi. Ancak suç duyurusu işleme konmadı. 

Avukatı ezen polis hakkında iddianame düzenlendi

Şırnak’ta 10 Nisan’da avukat Serkan Karakaş’ı bilerek arabasıyla ezen ve ağır yalayan polis Sırrı Erdoğan hakkında iddianame hazırlandı. Kasten öldürmeye teşebbüs suçundan tutuklanan Erdoğan hakkındaki iddianamenin kasten yaralamadan düzenlenmesi dikkat çekti. İl Emniyeti Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde Komiser Yardımcısı olarak çalışan Sırrı Erdoğan’ın 29 gün önce serbest bırakıldığı ortaya çıktı. 

Enginyurt’un gönüllü korumasına 5.5 yıl hapis istendi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, TV100’de canlı yayımlanan tartışma programında Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’la tartışan Gazeteci Latif Şimşek’i darbettiği gerekçesiyle tutuklanan gönüllü koruma Emrah Topal’ın “kasten yaralama”, “alenen hakaret” ve “tehdit” suçlarından 1 yıldan 5,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle iddianame hazırladı. 

Gaziler Günü’nde gaziler için ikramiye sözü, Soyer’den sosyal tesis

19 Eylül Gaziler Günü tüm Türkiye’de kutlandı. Emeklilere bayramda 1100 lira ikramiye verildiğini hatırlatan CHP lideri Kemal Kılıcdaroğlu iktidara geldiklerinde 18 Mart Şehitler Günü’nde şehit yakınlarına, 19 Eylül Gaziler Günü’nde de gazilere birer maaş ikramiye verilmesini sağlayacaklarını açıkladı. Osmanlı dönemine yönelik sözleri nedeniyle iktidarın hedefinde olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de gazilere hizmet için kurduğu tesisi açtı. Soyer “Kurtuluşun ve kuruluşun şehri İzmir, tepeden tırnağa cesarettir. Umuttur. Şehitlerimizin ve gazilerimizin bize bıraktığı bağımsızlığımızın sembolüdür. Şehit ve gazilerimiz için ifade edilebilecek her söz onların fedakarlıkları yanında elbette yetersiz kalır. Elimizden gelen tek şey, aziz kahramanlarımızın emaneti olan bu cennet vatana ve geride bıraktıkları ailelerine sahip çıkmak” dedi.

Akşener: Bizi Kürtlerle düşman edemeyecekler

İYİ Parti lideri Meral Akşener dün Ankara Etimesgut’ta esnaf ziyareti yaptı. Akşener “Bu can bu bedende durdukça, bizi Kürtlerle düşman edemeyecekler. Kürtlere yanlış bir kelime söylemeyeceğiz, söyletmeyeceğiz. Onlar canları pahasına bu devletin yanında durdular, PKK’nın yanında duran elbette vatan hainidir. Terör örgütüdür bu başka bir şey” dedi. Akşener “Şuculuk buculuk yapmayacağız. Hem bu harami düzeni yıkacağız hem de bu kolpacılığı ortadan kaldıracağız diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: Paraları 5’li çeteden söke söke alacağız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün Adıyaman, Elazığ ve Malatya’da hem vatandaşlarla hem de sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. CHP olarak eksikliklerinin bulunduğunu ve yanlışlarla yüzleştiklerini belirten Kılıçdaroğlu “Bizler 6’lı masanın liderleri olarak Türkiye’yi huzura kavuşturmak istiyoruz. Bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Hiç kimsenin en ufak bir endişesi olmasın. Kucaklaştırmayı getirmek istiyoruz. Herkesin karnı doysun istiyoruz. Her evde bereket olsun diyoruz” dedi. CHP lideri “İktidara geldiğimizde parayı halkımız için harcayacağız. 5’li çeteye değil vatandaşa hizmet edeceğiz. Hiç endişeniz olmasın. Paraları söke söke alacağız. Hukuk, adalet içinde alacağız. Milletin hakkını, hukukunu, millete teslim edeceğiz” diye konuştu. Kılıçdaroğlu Elazığ’da asılan ve üzerinde “Selahattin Demirtaş’ın göğsüne şeref madalyası takacağım” yazılı pankartı sosyal medya hesabı üzerinden paylaşarak “Sizinle bizim aramızda bir temel fark var. Biz vatanseveriz, siz ise oy için her bir şeyin mübah olduğunu düşünen fırsatçılar. Vatanseverler oy için ülkesinin insanını devletine küstürmez. Neyleyim o oyları? Batsın bu ayrımcılık! Batsın bu diliniz” diye tepki gösterdi.

Davutoğlu: Yılbaşından önce aday adı zikredilmez

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Yılbaşından önce aday ismi zikredilmez ama altyapısı kurulur” dedi. Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programında konuşan Davutoğlu, özetle şunları dedi: “Kimse bizden şunu beklemesin; Tayyip Erdoğan’ın kullandığı yetkileri alıp, aynen bir başka faniye vermeyeceğiz. Bunu orada da söylüyoruz. Altılı masadan birisi olacaksa, dışarıdan da olacaksa siyasi kimliğinden arınarak geçiş sürecini yönetmesidir. Farklı kesimlerden oy verecek olan kitleler ‘Bu bir süre sonra kendisi için çalışır’ kanaatine varabilirler. ‘Ben geçiş sürecini yöneteceğim, siyasi ikbal için bunu yapmayacağım’ demesi kolaylaştırır. Sayın Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı meselesi veya bir başka kimsenin adaylığı masaya gelmedi. Bir fiili iklim oluşturma çabasını doğru bulmam. Böyle hassas konu varken, sürekli fiili iklim, atmosfer oluşturulurken. Biz bir kişi için, bir parti için bir araya gelmedik.”

Memur ve emekliye yüzde 18.8’lik zam göründü

Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni açıkladığı enflasyon beklenti anketi sonuçları yeni maaş zamlarına yönelik de ipucunu verdi. 2022 enflasyon beklentisi yüzde 67.73 olarak göze çarptı. Merkez Bankası’nın açıkladığı tahmine göre, yılın ikinci yarısı için 6 aylık enflasyon oranının yüzde 17.83 olacağı hesaplandı. Türkiye’de emekli zammı ocak ve temmuz aylarında 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları, ocak ayında bir geçmiş dönemdeki temmuz-aralık dönemindeki 6 aylık enflasyon oranı kadar, temmuz ayında ise ocak-haziran dönemindeki 6 aylık enflasyon rakamları kadar zam alıyor. Memur ve memur emeklileri ise; her yıl 2 kez önceki aldığı toplu sözleşme zammının üzerindeki 6 aylık enflasyon farkı ile beraber yeni toplu sözleşme zammı alıyor. Temmuz zam döneminde memur ve memur emeklisi yüzde 7 toplu sözleşme zammı alırken, bu rakam ocak döneminde yüzde 8 olacak. Bu durumda, Merkez Bankası’nın işaret ettiği enflasyon öngörülerine göre, SSK, Bağ-Kur emeklisi ocak zammı yüzde 17.83, memur ve memur emeklisi için ocak zam oranı ise yüzde 18.83 olarak gerçekleşecek. 

İş Bankası ve Denizbank Rus Mir ödemelerini askıya aldı

İş Bankası ABD’den gelen yaptırım uyarıları sonrasında Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldığını duyurdu. Bankadan yapılan açıklamada, ABD Hazinesi’nin konu hakkındaki açıklamasını gördüklerini ve değerlendirdiklerini belirterek, sistemin kullanımını askıya aldıkları ifade edildi. ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi (OFAC) geçen hafta Rus ödeme sistemi Mir’in kullanımının Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere yaptırım uygulanacağını duyurmuştu. İş Bankası’nın ardından Denizbank da ödeme sistemi Mir’i askıya aldı.

SPK: Borsada piyasa bozucu hareketler radarımızda 

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul’daki sert hareket sonrası gündeme gelen spekülasyon iddialarına dair açıklama yaparak sessizliğini bozdu. Açıklamada, pay senetlerinde yapılan işlemlerin Borsa İstanbul tarafından anlık takip edildiği, Kurul’un da gerçek ve tüzel kişilerin piyasa bozucu hareketlerine karşı gözetim ve denetimini sürekli yaptığı bildirildi. Pay senetlerinde yapılan işlemlerin Borsa İstanbul tarafından anlık takip edildiği vurgulanan açıklamada, “Kurulumuz da gerçek ve tüzel kişilerin piyasa bozucu hareketlerine karşı gözetim ve denetimini sürekli olarak yapmaktadır” ifadesi kullanıldı.

Banknot matbaası İstanbul’a taşınıyor

Merkez Bankası’nın ardından şimdi de Ankara’da bulunan banknot matbaası İstanbul’a taşınıyor. Bir yetkili, banknot matbaasının sökülüp İstanbul’a taşınmasına kesin olarak karar verildiğini, yer seçiminde de sonuca yaklaşıldığını söyledi. Yetkili, çok yüksek güvenlik ve koruma önlemleri uygulanan banknot matbaasının Ankara’dan taşınmasında sorun görmediklerini belirtirken benzer güvenlik sistemi ve yapıyı İstanbul’da oluşturacaklarını söyledi. 

Bitcoin 18 bin dolar seviyesini beşinci kez deniyor

Küresel piyasalarda tüm varlık sınıflarında olduğu gibi kripto varlıklarda da dikkatler ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararına çevrildi. Fed cephesinden agresif bir faiz artışı geleceği yönündeki beklentiler Bitcoin’i iki yılın en düşük seviyesine çekti. Bitcoin 18 bin 300 doların altını test ederek 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Son 4 aylık fiyat hareketinde Bitcoin 18.000 dolar seviyesini beşinci kez deniyor. Uzmanlar, bu seviyelerdeki gün kapanışıların, Bitcoin’de kayıpların daha da artmasını tetikleyebileceğini ve 16.000-17.500 dolar aralığına doğru hareketin kapılarını açabileceğini belirtiyor. Önümüzdeki 48 saatlik zaman diliminde fiyat oynaklığının devam edebileceği göz önüne alındığında olumsuz havanın alımları kısıtlama olasılığı da gündemde. Geçen hafta tarihi birleşmesiyle gündeme yerleşen Ethereum da satış dalgasından nasibini aldı ve 1.300 doların altını test etti. Merge sonrası dönemde ise bu önemli etkinliği, makroekonomik olumsuzluklardan dolayı yeterli derecede fiyatlayamayan yatırımcılar, satış bölgesinde yoğunlaştı. Geçen hafta 1.400 dolar bandına gerileyen ETH, bu alanda da kalıcı olmayı başaramayınca yüksek piyasa değerine sahip kripto paralar arasında daha sert kayıplar görerek 1.300 doların altına kadar sarktı.

Süt tozu ihracatına kısıtlama

Süt sektöründe maliyet ve fiyat tartışmaları sürürken, yağlı ve yağsız süt tozu ihracatına yılsonuna kadar kısıtlama kararı alındı. Tarım Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen yazıda “Önümüzdeki dönemde çiğ süt üretiminde sürdürülebilirliğin ve arz güvenliğinin sağlanması, üretici fiyatlarında istikrarın korunması amacıyla, yağlı ve yağsız süt tozu ihracatının 31/12/2022 tarihine kadar kısıtlanması uygun görülmüştür” denildi.

Sosyal konut projesinde başvuru 3.5 milyona çıktı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İlk Evim İlk İş Yerim Projesiyle ilgili dün saat 09.00 itibarıyla başvuru sayısının 3 milyon 466 bin 250 olduğunu açıkladı. Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, milletin projeye inancının tam olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: Projemize başvuranların sayısı 3,5 milyona yaklaştı. Saat 09.00 itibarıyla başvuru sayısı tam olarak 3 milyon 466 bin 250. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu güveni boşa çıkarmayacağız Kampanyaya başvurular, Halk Bankası, Ziraat Bankası ve e-Devlet aracılığıyla yapılıyor. Projede ilk etapta 250 bin konut planlandı.

ECB: Faiz artırımları gelecek yıl da devam edecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB) baş ekonomisti Philip Lane “Gelecek birkaç toplantıda, bu yılın son çeyreğinde ve gelecek yılın ilk çeyreğinde, faiz oranlarını daha normal bir seviye olarak ifade edilebilecek oranlara getirme aşamasında olmaya devam edeceğimizi düşünüyoruz” dedi. Lane “Eğer temel senaryomuzun ekonomide zar zor bir büyüme yaşanması olduğunu düşünürseniz, teknik bir resesyon, ılımlı bir resesyon, olasılığı dışlanamaz” diye konuştu.

Halka arza hazırlanan Porsche 9.4 milyar Euro gelir hedefliyor

Lüks araç üreticisi Porsche’un halka arzına ilişkin detaylar belli oldu. Volkswagen, lüks araç üreticisi Porsche AG’nin halka arzında talep toplama fiyat aralığını belirledi. Yapılan açıklamaya göre, halka arz fiyat aralığı 76.50-82.50 Euro olarak tespit edildi. Halka arzın bu fiyat aralığının üst sınırından gerçekleşmesi halinde Porsche AG’nin toplam piyasa değeri 75 milyar Euro olacak. Volkswagen, Porsche’nin halka arzından 9.4 milyar Euro’ya varan gelir elde etmeyi hedefliyor.

Lübnan’da bankalar kapatıldı

Uzun süredir ekonomik krizle boğuşan Lübnan’da mudilerin artan baskınları nedeniyle bankalar kapatıldı. Lübnan’da mevduatları dondurulan mudilerin artan baskınları nedeniyle ülke genelindeki bankalar 3 günlüğüne kapatıldı. Başkent Beyrut’taki bankalar, Lübnan Bankalar Birliği’nin çağrısına uyarak şubelerini kapattı. Geçen günlerde paralarını çekemeyen mudiler, şubeleri silahlı basarak çalışanları rehin almıştı.

Kraliçe Elizabeth son yolculuğuna uğurlandı

İngiltere’de 70 yıl tahtta oturarak rekor kıran ve 8 Eylül’de 96 yaşındayken hayatını kaybeden Kraliçe II. Elizabeth dün son yolculuğuna uğurlandı. Ülkede “1952’den beri yapılan en görkemli tören” olduğu belirtilen cenaze sırasında hayat durdu. Resmi tatil ilan edildi, okullar, işletmeler ve mağazaların çoğu kapatıldı. Onbinlerce kişi Kraliçe’nin tabutunun Kraliyet Donanması’nın top arabası üzerinde gezdirildiği caddeleri doldurdu. Kilisedeki törene farklı ülkelerden yaklaşık 500 lider ve üst düzey yetkili katıldı. Kraliçe  geçen yıl ölen eşi Prens Philip’in yanına defnedildi. Kraliçe’nin Kraliyet Sancağı’na sarılı tabutunun üzerinde İmparatorluk Tacı, Hükümdar’ın altın küresi ve asası yerleştirildi. Kraliçe Elizabeth’in ölümü ile tahta çıkan oğlu Kral Üçüncü Charles cenazede oldukça hüzünlüydü. Tabutun yanından ayrılmayan 73 yaşındaki Kral’ın zaman zaman gözyaşlarını tutmakta zorlandığı göze çarptı. Charles’ın ‘Veliaht Prens’ sıfatının devrettiği oğlu William da babasını bir an yalnız bırakmadı. William ile küs olduğu bilinen kardeşi Harry’nin ise mecbur kalmadıkça birbirleri ile konuşmamaları dikkat çekti. Cenazede Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti.

Elizabeth, televizyonla geldi, televizyonla gitti

Kraliçe 2. Elizabeth, 1952 yılında babasının ölümü üzerine tahta geçtiğinde 26 yaşındaydı ve gerek ülkesi Birleşik Krallıkta ve gerekse dünyada televizyon henüz o kadar da yaygın bir iletişim aracı değildi. Ama kraliçenin 1953 Haziranındaki taç giyme töreni televizyondan canlı yayınlandı ve belki 30 yıl boyunca kırılamayacak olan bir rekoru kırıp TV’de en çok izlenen yayın oldu. Nitekim kraliçenin taç giyme töreninin rekorunu ancak oğlu Charles’ın Prenses Diana ile yine TV’den canlı yayınlanan düğünü kırabildi. İlginçtir Charles ile Diana’nın düğünün sahip olduğu rekoru kırmak ise Diana’nın cenazesine nasip oldu. Şimdi Kraliçe 2. Elizabeth dün yapılan ve dünyanın neredeyse her yerinde canlı yayınlanan cenazesi o rekoru da kırmış olabilir. Dünya TV tarihinin bu rekorlar kıran yayınlarının tamamı Londra’daki ünlü Westminster Katedralinde gerçekleşti. Kraliçe Elizabeth burada evlenmiş, burada taç giymişti, cenaze töreni de burada yapıldı. Charles da burada evlenmiş, eski eşi Diana’nın cenazesi burada yapılmıştı, şimdi birkaç ay sonra burada taç giyecek. The New York Times’ın TV eleştirmeni James Poniewozik, kraliçenin cenazesini TV açısından çok güzel yazmış.

Erdoğan’ın New York’taki hızlı trafiği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için geldiği New York’ta dün hızlı bir dizi diplomatik temas gerçekleştirdi. Erdoğan’ın en önemli temasları Amerika’daki Yahudi lobisiyle olanlardı. Önce ABD’deki Yahudi toplumunun çatı kuruluşları temsilcileriyle toplu bir görüşme yapan Erdoğan, daha sonra Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ronald Lauder’i kabul etti. Cumhurbaşkanı ayrıca Guatemala Cumhurbaşkanı Alejandro Eduardo Giammattei Falla ile görüştü, Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ve Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad Muhammed el-Alimi’yi, ABD’li Senatör Lindsey Graham kabul etti. Amerikan PBS kanalına mülakat veren Cumhurbaşkanı Rusya-Ukrayna savaşı konusunda, “Şu anda 200 rehinenin takası konusunda bir mutabakat sağlandı. Bu güzel bir gelişme. Çünkü bu rehinelerle birlikte orada çok çok önemli bir adım atılmış oluyor” dedi. Erdoğan, gün içinde Birleşmiş Milletler (BM) Vesayet Konseyi’nde düzenlenen “Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi”nde de konuştu.

Rusya: Türk ve Suriyeli bakanları bir araya getirebiliriz

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Suriye’ye giderek Şam’da mevkidaşı ile bir araya geldiği ve iki ülkenin dışişleri bakanlarını görüştürmek için çalıştıkları öne sürülmüştü. Bu iddiayı doğrulayan bir bilgi dün Rusya’dan geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, Türkiye ve Suriye dışişleri bakanlarının bir araya gelmesi düşüncesini desteklerini ve gerekmesi halinde bu görüşme için bir platform sağlayabileceklerini açıkladı. Bogdanov “Ankara ile Şam arasındaki normalleşmeyi destekliyoruz. İstemeleri halinde tarafları Moskova’da kabul etmeye her zaman hazırız. Yardımımızı sunmaya her zaman hazırız” dedi.

İsrail, Ankara’ya büyükelçi atadı

İsrail Dışişleri Bakanlığı Atama Komitesi, Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian’ın büyükelçi olarak atanmasına karar verdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı, yurt dışı temsilciliklerdeki diplomat atamalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Halen Ankara’da görev yapan Irit Lillian, İsrail’in Türkiye büyükelçiliği görevine atandı” ifadelerine yer verildi. Türkiye ile İsrail 17 Ağustos’ta, diplomatik ilişkilerin yeniden en üst düzeye çıkarılması ve karşılıklı büyükelçi atanması kararı almıştı.

Pelosi’nin ziyaretine Oktay’dan ‘sabotaj’ tepkisi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan ziyaretindeki açıklamalarına tepki gösterdi. Oktay “Gerçeklerle bağdaşmayan, iyi niyetten uzak, diplomatik çabaları sabote eden açıklamalar asla kabul edilemez” dedi.

Rusya, nükleer santralın yakınına füze attı

Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santralı bir rahatlıuyor bir korkuya kapılıyor. İki gün önce santralın soğutma üniteleri için gereken elektrik yeniden sağlanmış ve bütün dünya bir rahat nefes almıştı ama dün Rusya santralın çok yakınına bir füze atınca yeniden endişeler başladı.

Ukrayna ordusu Doğuda yeniden ilerlemeye başladı

Ukrayna ordusu Doğu cephesinde geçen hafta Harkib bölgesinde İzyum kentini Ruslardan geri almış ve Oskil nehrinin kıyısına kadar Rus ordusunu geri püskürtmüştü. Çoğu askeri uzman nehrin bir süre için iki ordu arasında “doğal sınır” olacağının düşünüyordu ama dün gece Ukrayna güçleri nehrin öteki yakasına geçti ve Rusları geri itmeye başladı

Yunanistan iletişim başkanlığı kuruyor

Yunanistan’ın Türkiye’deki modele benzer bir yöntemle ‘iletişim başkanlığı’ kurmaya hazırlandığı öne sürüldü. Yunan Real News gazetesinde yayınlanan “Ankara’ya karşı iletişim görev gücü” başlıklı haberde, “Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı bir duvar işlevi görecek İletişim Başkanlığı kurma yönünde karar aldığı ve sürecin hızla yürütüldüğü” ifade edildi. Haberde, “Bu özel grubun görevi, Türklerin iletişimsel düzeydeki her türlü faaliyeti karşısında iletişim koordinasyonunu sağlama, bilgileri/verileri yönetme, derhal ve sert cevap verme olacaktır” denildi.

ABD’li general YPG/PKK ile ortak basın toplantısında

ABD Özel Harekat Görev Gücü Komutanı General Claude K. Tudor, Suriye’de terör örgütünün kontrolündeki Hol Kampı’nı ziyaret etti. Tudor, kampta “Newroz Ahmed” kod adlı PKK/YPG yöneticisi ile görüştü ve ortak basın toplantısı düzenledi. General Tudor “SDG-Suriye demokratik güçleri” olarak adlandırdığı örgüte övgüler düzdü. Amerikalı komutan “SDG’ye destek vereceğiz. Bu sorumluluğu almak kolay değil, şehitlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz” dedi. Söz konusu kamp, bir diğer terör örgütü DEAŞ’ın saldırısına uğramıştı. General Tudor, YPG hakkında “Onlarla ortaklığımızı ve desteğimizi sürdüreceğiz” dedi. 

ABD ile Taliban mahkum takas etti

ABD, Taliban’ın elinde tutuklu bulunan vatandaşına karşılık Guantanamo hapishanesinde tutulan üst düzey bir Taliban yetkilisini ülkesine gönderdi. Taliban yönetiminin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki, ABD tarafından serbest bırakılan Hacı Beşir Nurzey ile başkent Kabil’de bir basın toplantısı düzenledi. Taliban’ın kurucu lideri Molla Ömer’e yakınlığıyla bilinen Hacı Beşir Nurzey, 2005 yılında ABD’ye 50 milyon dolar değerinde uyuşturucu sokmakla suçlanarak gözaltına alınmış ve 2009’da New York’taki bir mahkeme tarafından müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Ocak 2020’de Afganistan’da kaybolduğu açıklanan ABD vatandaşı Mark Frerichs’ın Taliban’a yakın bir grup tarafından esir alındığı duyurulmuştu.

Koronavirüsten 9 ferdini kaybeden ailede genetik sebebe rastlanmadı

İstanbul’da yaşayan Muhammet Genç ve oğlu Burak Genç koronavirüse yakalandı. 6 Kasım 2020’de Burak, bir hafta sonra da babası Muhammet Genç hayatını kaybetti. Aileden Bünyamin Genç (41) 1 Aralık’ta, İbrahim Genç (53) 4 Aralık´ta, Ali Genç (58) ise 11 Aralık’ta yaşamını yitirdi. Ali Genç’in tedavi gören kardeşleri Fatma Duman (55) 18 Aralık’ta, Aysel Peçe de (46) 21 Şubat 2021’de hayatını kaybetti. Ahmet Genç (43) 13 Nisan 2021’de hayatını kaybederken, aileden evli ve 1 çocuk annesi Şenay Genç Yalçınkaya da 20 Şubat 2022’de üç aşı olmasına rağmen hayatını kaybetti. Bunun üzerine devreye Sağlık Bakanlığı girdi. 13 riskli birey üzerinde yapılan araştırmada ailede hastalığı tetikleyici genetik bir bulguya rastlanılmadı.

DSÖ: Yeni varyant çıkmazsa salgın yakında biter

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, koronavirüs salgını konusunda umut verdi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un “Salgında bitiş çizgisinin görüldüğüne” dair açıklamalarını değerlendiren Kluge, “Yeni bir varyant görülmezse salgın yakın zamanda bitebilir. Bu konuda umutlu olmalıyız” dedi. Kluge, yaklaşan kış ayları öncesinde herkese yeni bir güçlendirici doz aşı yaptırması tavsiyesinde bulundu.

Biden: ABD’de salgın bitti

ABD Başkanı Joe Biden, hastalıktan ölenlerin sayısının artmasına karşın, ülkede koronavirüs pandemisinin “sona erdiğini” söyledi. Biden, “Hala bir sorunumuz var” dedi, ancak durumun hızla iyileştiğini vurguladı. İstatistiklere göre ortalama 400 kişi hala Covid nedeniyle hayatını kaybediyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı da geçen hafta pandemide sonun “göründüğünü” söylemişti.

Karadeniz’de dereler kuruyor

Son iki ayda yağışın ortalama yüzde 58 azaldığı Doğu Karadeniz’de içme suyu kaynaklarının yanı sıra dereler de kurumaya başladı. Gümüşhane’de Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden geçen tarım ve içme suyunda kullanılan Boyluca Deresi yatağı 10 kilometre boyunca kurudu.

Çin, Avrupa ve ABD’de kuraklık: 2022 kaydedilen en kurak yıl olabilir mi?

Bu yaz hem Avrupa’da hem de Çin’de alışılmışın çok daha üzerinde sıcaklıklar görüldü; kuraklık arttı. Afrika’da da kuraklık milyonlarca kişiyi açlık tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. ABD’de de batı kıyıları alışkın olduğu düzenli yağışları almadı; sonbahara girerken kuraklık riskiyle yüzleşiyor.  Bilim insanları bundan daha kurak ayların ve hatta yılların geleceğini söylüyor. Peki bugüne kadar dünyada kayıtlara geçen en kurak yıl 2022 olabilir mi? BBC Reality Check ekibi, verileri inceledi.

Aleyna Tilki: Cadı avı dönemine döndük

Şarkıcı Aleyna Tilki, LGBTİ+’ları hedef alan mitinge tepki göstermesinin ardından MHP’li Çorum Osmancık Belediyesi’nin 24 Eylül’deki konserini iptal etmesine ilişkin Twitter’dan açıklama yaptı. Mesajında “Ayrımcılığı göze almış bir zihniyetin yürüyüş sesleri benim duymazdan gelebileceğim bişey değil” ifadelerini kullanan Aleyna Tilki “Hele de konu sözde ‘ahlak’ olup, çoğumuzun yaşadığı psikolojik ve bedensel istismarlar için hiç yürünmemişken. Cadı avı dönemine döndük. Ama özel güçlerim var, yaksanız da ölmem” dedi.

Akbank Sanat’ta “40 Kapılı Oda”

İstanbul Beyoğlu’ndaki Akbank Sanat, 10 Eylül – 19 Kasım tarihleri arasında “Kırk Kapılı Oda: Günümüz Sanatçıları Sergilerinin 40 Yılı ” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi konsepti ve sergileme tasarımını Bülent Erkmen’in, küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın üstlendiği “Kırk Kapılı Oda” sergisi Günümüz Sanatçıları sergilerinin 40 yılına ışık tutan bir dokümantasyon sergisi. Sergide 40 yıla ait belgeler, fotoğraflar, videolar izleyicilere dijital ortamda sunuluyor.

Borusan’da iki yeni sergi

Britanyalı sanatçı kolektifi United Visual Artists’in (UVA) Julia Kaganskiy küratörlüğünde hazırlanan UVA: Kaosun Eşiği ile Necmi Sönmez’in küratörlüğünü üstlendiği Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu seçkisi Hibrit Mekânlar İstanbul Rumelihisarı’nda Perili Köşk’teki Borusan Contemporary Müzesinde sergilenmeye başlandı. .

Woody Allen yalanladı: Film çekmeyi bırakmıyorum

Amerikalı ünlü yazar, yönetmen ve oyuncu Woody Allen, İspanyol La Vanguardia gazetesinde kendisiyle yapılan bir söyleşide söylediği öne sürülen “Prensip olarak film çekmeyi bırakıp roman yazmaya odaklanmak istiyorum” cümlesini yalanladı, “Hiçbir zaman film çekmeyi bırakacağımı söylemedim, söylediğim çektiğimiz filmler doğrudan internet yayın platformlarına gidiyorsa bunu yapmak istemediğimdi” dedi.

Leyla ile Mecnun, perişan durumdaki Alman ekonomisiyle dalga geçti

Senaryosunu Burak Aksak’ın kaleme aldığı, yönetmenliğini Onur Ünlü’nün yaptığı ‘Leyla ile Mecnun’ dizisi, dijital yayın platformu Exxen’de izleyicilerle buluşuyor. Dizinin son bölümündeki bir sahnede Türk Lirası’nın değer kaybına gönderme yapıldı.  Yeni bölümdeki sahnede, İskender (Ahmet Mümtaz Taylan), oğlu Mecnun’a (Ali Atay) Almanya’ya alışverişe gittiği için kızıyor. İskender’in “Siz niye doluşup doluşup Almanya’ya gidiyorsunuz?” sözlerine Mecnun, “Ne olacak baba, şurası zaten hemen atlayıp gidiyoruz toplayıp bütün çarşıyı alıp geliyoruz. 1 TL olmuş 15 Euro ne yapalım gitmeyelim mi?” diye yanıt veriyor. Ardından İskender ise “Soydunuz soğana çevirdiniz Almanya’yı ayıptır günahtır” ifadelerini kullanıyor.

Oscar’dan 50 yıl sonra gelen özrü kabul etti

Marlon Brando’nun 1973 yılında “Baba” (The Godfather) filmindeki rolüyle kazandığı Oscar Ödülü’nü protesto amacıyla reddetmek üzere sahneye çıkan Sacheen Littlefeather, Oscar törenlerini düzenleyen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin 50 yıl sonra gelen özrünü kabul etti. Los Angeles’taki Akademi Müzesi’nde kendisi için düzenlenen etkinlikte konuşan Littlefeather “Bu özrü kabul etmek için buradayım. Sadece benim değil, tüm milletlerimizin bu gece bu özrü duyması ve hak etmesi gerektiğini bilerek kabul ediyorum. Şimdi seyirciler arasındaki tüm yerlilerin ayağa kalkmasını istiyorum. İnsanlarımıza bakın, birbirinize bakın ve hepimiz hayatta kalanlar olarak durduğumuz için gurur duyun” dedi.

Hem müzisyen hem arkeolog Güneş Duru, kazdığı Aşıklı Höyük’ü anlattı

1992 yılında öğrenci olarak başladığı Aşıklı Höyük kazılarında 2006 yılından bu yana proje başkan yardımcısı olarak çalışan Arkeolog Doç. Dr. Güneş Duru, basın mensuplarına Aksaray’a bağlı Aşıklı Höyük kazı alanını dolaştırırken “Son arkeolojik bulgulara göre biranın tarihçesi en az 12-13 bin yıl öncesine dayanıyor. On bin yıldan daha uzun süren hikayesi ile bu toprakların belki de en eski içeceği olan bira, Anadolu’nun ürünüdür. Ve geçmişte gördüğümüz en önemli inovasyonlardan biridir” dedi. Güneş Duru adı tanıdık gelmiş olabilir; çünkü o aynı zamanda müzisyen, Redd rock grubunun kurucularından da biri ve T24 web sitesinin de yazarı. Onun haberini de zaten T24’ten Berna Abik yazmış.

Baraj suları altında kalacak Gre Fılla, Hasankeyf gibi taşınacak

Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde milattan önce 7 binli yıllara ait eserlerin ortaya çıkarıldığı, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe ile aynı döneme ait izler taşıyan yaklaşık 11 bin yıllık Gre Fılla Höyüğü, Ambar Barajı’nın suları altında kalacak. Neolitik dönemin izlerini taşıyan Gre Fılla’nın korunması için Hasankeyf’te yapılan taşımaya benzer bir uygulama gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemil Alp, geçen hafta Gre Fılla’nın taşınması ile ilgili bakanlıktan onayın geldiğini ve höyüğün taşınacağı yer ile ilgili arayış içinde olduklarını söyledi.

Küçükçekmece gölü kıyısında 1500 yıllık çocuk mezarı bulundu

İstanbul’da Küçükçekmece Gölü kıyısındaki Bathonea Antik Kenti’nde sürdürülen kazılarda görevlileri heyecanlandıran küçük bir mezar bulundu. 1500 yıllık olduğu tahmin edilen mezarın bir kız çocuğuna ait olduğu değerlendirildi. Mezarda bilezik ve çıngırak da bulundu. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz “İlginç olan hususlardan birisi de bu mezarın defin kültürü ile ilgili ipuçları veriyor olması” dedi.

Filistinli çiftçi tarlasında Bizans döneminden mozaikler buldu

Gazze’nin orta kesimindeki El-Bureyc Mülteci Kampı yakınlarında çiftçilik yapan Süleyman en-Nebahin, arazisinde Bizans dönemine ait mozaikler buldu. Bölgede yapılan kazılarda hayvan figürlü mozaiklerin yanı sıra çömlek, çanak ve şişelerin, geometrik şekillerden oluşan mozaikler ve mimari kalıntılar da keşfedildi.

Serenay Sarıkaya ile Umut Evirgen ayrılmış

İlişkileri bir dargın bir barışık devam eden Serenay Sarıkaya ve Umut Evirgen ayrılık kararı aldı. 2. Sayfa’nın haberine göre; Beraber Yunanistan’a aşk tatiline çıkan ünlü çiftten kötü haber geldi. Sarıkaya yaklaşık bir yıldır birlikte olduğu işletmeci sevgilisi Umut Evirgen’le yollarını ayırdı. Ünlü oyuncu, ayrılıkla ilgili yakın çevresine “Yorulduk, yürütemedik” dediği öğrenildi.

Perseverance Mars görevini tamamlamak üzere

NASA’nın 17 aydır Mars’ta görev yapan uzay aracı Perseverance gezegendeki ilk görevini tamamlamak üzere. NASA robotu, ilk görevi olarak birçok farklı taş örneğini topladı. Son 4 aydır bir deltanın kıyısında çalışıyor. Bu Perseverance’ın son görevi. Daha sonra Dünya’ya getirilerek sonraki misyonlar için hazırlanacak. Perseverance’ın Dünya’ya getireceği taş örnekleri birkaç ay boyunca bir depoda saklanacak ve incelenecek.

Ford Otosan’ın elektrikli kamyonu tanıttı, menzilini söylemedi

Ford Otosan, Ford E-Transit ve E-Transit Custom’ın ardından yüzde 100 elektrikli kamyonunu Hannover’de düzenlenen Uluslararası Ticari Araç Fuarı’nda (IAA) tanıttı. Şirketten yapılan açıklamada elektrikli kamyonun içten yanmalı motorlu araçlara göre enerji maliyetini yarı yarıya düşürdüğü, benzer bir avantajın da bakım maliyetlerinde de etkili olduğu açıklandı. Şirketin bildirdiğine göre söz konusu aracın bakım maliyetlerini de 3’te 2 oranında azaltması bekleniyor. Baktığınızda medyada temel olarak şirketin gönderdiği basın bülteni noktasına virgülüne dokunulmadan yayınlanmış gözüküyor. Bültende kamyonun sahip olacağı kendi kendine park etme özelliğine kadar pek çok ayrıntı mevcut ama en kritik bilgi olan kamyonun pil kapasitesi ve buna bağlı olarak da menzili ile şarj süresinden hiç söz edilmiyor. Oysa bir kamyon için en önemli konu menzil ile taşıyacağı ağırlık. Menzil uzasın diye daha çok pil koyma mecburiyeti, kamyonun taşıyabileceği yükü azaltıyor ister istemez.

Korsanlar GTA’nın yeni versiyonunun görüntülerini ele geçirdi

Dünyanın en çok oynanan video oyunlarından biri olan Grant Theft Auto’nun (GTA) halen hazırlıkları süren yeni versiyonuna ilişkin bazı video görüntüler, bilgisayar korsanlarınca ele geçirildi ve yayınlandı. GTA’nın yapımcısı olan şirket Take-Two, sızıntının önlendiğini, sızıntının oyunun yeni versiyonunu geliştirme çabalarını etkilemeyeceğini açıkladı.

Hatayspor’un başına Volkan Demirel getirildi

Süper Lig’de sezona istediği başlangıcı yapamayan ve Serkan Özbalta’nın görevi bıraktığı  Hatayspor’un Volkan Demirel’le yaptığı görüşmeler olumlu sonuçlandı. Son olarak Fatih Karagümrük’ü çalıştıran Volkan Demirel, Hatayspor’da teknik direktörlük görevine getirildi. Hatayspor 1 beraberlik ve 5 mağlubiyetle ligde son sırada bulunuyor.