Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
04 Ekim 2022 Salı
1

Onur Şener cinayetinde üç tutuklama, müzik dünyası ayakta

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda iş müfettişi olan İlker K. (35); meslektaşı Ali G. (36) ve savunma sanayi alanında elektrik mühendisi olan Semih S. (36), kadın arkadaşları J.E. (36) ve G.G. (36) ile gittikleri barda sahne alan Onur Şener’den şarkı isteğinde bulundu. Çıkan tartışmada Şener boğazı camla kesilerek öldürüldü. Gözaltına alınan 5 kişiden Ali G, Semih S. ve İlker K. ‘kasten öldürme‘ suçundan tutuklandı. Şarkıcı Onur Şener’in bu şekilde öldürülmesi ciddi tepkiye sebep oldu. Birçok müzisyen sosyal medya hesabından taziye paylaştı. Şener’in 9 yıl önce O Ses Türkiye yarışmasında Hadise ile yaptığı düet de çok paylaşıldı. Onur Şener’in kızıyla birlikte söylediği ‘Arkadaşım Eşek’ şarkısı sosyal medyanın gündemine oturdu. Haluk Levent Kuruçeşme’deki konserinin gelirini Şener’in kızının eğitim masrafı için harcayacağını duyurdu. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise “Cinayet işlenir işlenmez kişilerin hangi bakanlıkta çalışmasının polemik konusu olmasının bu acıyı istismar etmekten başka hiçbir izahı yoktur” dedi. Cenaze törenine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.
2

16 aydır kesintisiz yükseliyor, enflasyon 24 yılın zirvesinden inmiyor

Türkiye İstatistik Kurumu eylül ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Buna göre Mayıs 2021’den bu yana kesintisiz yükselişini sürdüren enflasyonda eylül rakamları piyasanın beklentisinin altında artış gösterdi. TÜİK’in açıkladığı verilere eylül ayında yıllık enflasyon yüzde 83.45’e yükseldi. Bu seviye 1998 yılının temmuz ayından beri en yüksek enflasyon olarak kayıtlara geçerken, TÜFE’deki  aylık artış ise yüzde 3.08 oldu. Üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ise yıllık yüzde 151.50 artışla yükselmeye devam etti. Aylık üretici enflasyonu yüzde 4.78 oldu. Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye’deki en yüksek enflasyon 1994 yılında kayda geçmişti. 5 Nisan Kararları’nın aldığı o yıl enflasyon yüzde 125,5 olarak hesaplanmıştı. Son yıllarda gıda enflasyonu ile genel enflasyon arasındaki fark da açılmaya başladı. 2003 bazlı TÜFE ve gıda enflasyonu endeksleri 2022 Eylül ayında sırasıyla 1.047 ve 1.374 oldu. Böylece gıda enflasyonu endeksi ile TÜFE arasındaki fark yüzde 31 oldu. Aylık bazda en yüksek fiyat artışı yüzde 9.99 ile konutta yaşandı. Ana harcama grupları itibarıyla 2022 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde 0.04 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. Çekirdek enflasyonda da yükseliş eğilimi devam etti. Enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE yüzde 68.09 artış gösterdi.  
3

Kılıçdaroğlu: Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz. Bu hakkı yasal güvenceye alacağız. Bunu bir tartışma konusu olmaktan tümüyle çıkartacağız. Yarın (bugün) itibariyle, bu yarayı sonsuza kadar kapatacak adımı atıyoruz. Kanun teklifimizi, grup toplantımızdan hemen sonra TBMM’ye sunacağız” dedi. Sosyal medya hesabından , paylaşım yapan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, CHP liderine destek verdi. Davutoğlu ”Kılıçdaroğlu’nun bütün alanlarda başörtü özgürlüğünü yasal teminat altına alma çağrısını toplumsal barış açısından çok değerli buluyorum. Bütün siyasi partileri ve milletvekillerini bu yasa teklifine destek vermeye çağırıyorum” dedi. Benzer bir açıklamayı Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu da yaptı. Karamollaoğlu, “Kılıçdaroğlu’nun, kazanımları yasal güvence altına alacak ve keyfi uygulamalara son verecek olan çağrısını kıymetli buluyor ve destekliyoruz” dedi. Buna karşılık Ak Parti’den de eleştiri geldi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin,”Onca yıl milyonlarca kadının hayatını mahvettikten sonra ya hakiki özür dileyin ya da sükut edin” diye konuştu.
4

Musa’yı öldüren tabanca hangisi?

Jandarma, Kocaeli’nde 34 günlük yaşam savaşını kaybeden serseri kurşun kurbanı Musa İlter’in katilini belirlemek için seferber oldu. Sünnet düğünü yapılan mahalledeki evler arandı, 37 tabanca toplandı. Düğünün yapıldığı alandaki mermi kovanı ve çekirdekler toplandı, 16 cep telefonunun görüntüsü tek tek incelendi. Düğünün yapıldığı ve Musa’nın hayatını kaybettiği alana geçiş yönleri bulunan D-100 ve Eşme Sahil yolu üzerinde bulunan tüm mobese, iş yeri ve evlerin güvenlik kameraları incelendi. Fakat henüz bir sonuç yok.
5

Türkiye Rusya’dan doğal gaz ödemelerini ertelemesini istedi

Türkiye’nin Rusya’dan doğalgaz ödemelerinin 2024’e ertelenmesini istediği iddia edildi. Bloomberg’de yer alan habere göre Türkiye’nin yüksek enerji fiyatlarından kaynaklanan ekonomik zararı azaltmaya yönelik olarak Rusya’dan doğalgaz ödemelerinin bir kısmını ertelemesini istediği belirtildi. BOTAŞ’tan ismini açıklamayan bir kişinin aktardığına göre, ödemelerin bir kısmı 2024’e ertelenmek isteniyor. Söz konusu görüşmeler, iki ülke arasında BOTAŞ’ın yükümlülüklerinin yüzde 25’ini dolar yerine ruble olarak ödemesine izin veren anlaşmadan sonra gündeme geldi.
6

Andie MacDowell podyumu yıktı geçti

Amerikalı ünlü sinema oyuncusu Andie MacDowell yıllardır kozmetik devi L’Oreal’in marka yüzü. MacDowell bu yılki Paris Moda Haftası’nda bir sürpriz yaptı ve L’Oreal’in bir şovu için podyuma çıktı. Ünlü oyuncu griye dönmüş ve doğal biçimde kıvırcıklaşmış saçlarıyla podyumda büyük alkış aldı. Salonda MacDowell’ı izleyenler arasında kızları 32 yaşındaki Rainey Qualley ve 27 yaşındaki Margaret de vardı. Andie MacDowell 64 yaşında.
7

Yurtdışına çıkış harcı 300 lira oluyor

Yurt dışına seyahat edenler için 15 lira olarak başlayan ve bu yıl mart ayında 150 liraya yükseltilen yurt dışı çıkış harcına yüzde 100 zam geliyor. TBMM’ye sunulması beklenen torba kanun teklifi ile 150 liralık yurt dışı çıkış harcı 300 liraya yükselecek. Çıkış Harcı, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkan tüm Türk vatandaşlarından alınıyor ve TOKİ hesabına gelir olarak kaydediliyor.
8

İngiltere’de Truss’ın zengine az vergi planı iptal edildi

İngiltere’de geçen ay başbakanlık koltuğuna oturan Liz Truss, zenginlere vergi indirimi öngören ekonomi paketi halkın ve uzmanların tepkisini çekince ‘U’ dönüşü yaptı. 23 Eylül’de açıklanan plan, gelir vergisinde en yüksek dilim olan yüzde 45’lik dilimi iptal ediyordu. Yüksek gelirlilere büyük avantaj sağlayacak olan bu plan, ülkede bütçe açığını büyüteceği ve borçlanmayı arttırıp enflasyona neden olacağı gerekçesiyle çok eleştirildi, planın açıklanmasının ardından piyasalarda İngiliz sterlini ve devlet bonoları hızla değer kaybetti. Plan, Muhafazakar Parti içinde de ciddi eleştirilere neden oldu, çok sayıda milletvekili plana oy vermeyeceğini açıkladı. Anketlerde muhalefetteki İşçi Partisi’nin desteği fırladı. Plandan vazgeçtiklerini duyuran Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, “Hükümet insanları dinledi, anladı” dedi. İptal kararı sonrası sterlin değer kazandı. Ama Truss hükümeti çok ciddi bir kredibilite ve prestij kaybına uğradı. Bugün yayınlanan bütün İngiliz gazetelerinin birinci sayfasında bu olay çok ağır bir eleştirel dille aktarılıyor.
9

İran’da “İslam Cumhuriyetine ölüm” sloganları

İran’da başörtüsünü “düzgün takmadığı” gerekçesiyle rejime bağlı ahlak polisleri tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitiren 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümü, ülke çapında bir isyan dalgası başlattı. Yaklaşık 20 gündür sokaklarda, üniversitelerde ve iş yerlerinde protesto düzenleyenler, “Kadın, yaşam, özgürlük” “Diktatöre ölüm”, “Hamaney’e ölüm” ve “İslam Cumhuriyeti’ne ölüm” sloganları atılıyor. BBC Türkçe’ye konuşan İranlılar, bu protestoların “uzun zamandır süren haksızlık, yolsuzluk ve sosyo-ekonomik eşitsizliklerin bir dışavurumu” olduğunu söylüyor.
10

Babasından 40 yıl sonra o da Nobel aldı

Dünyanın en saygın ödülleri sayılan ‘Nobel’ler açıklanmaya başladı. Tıp dalında ödülü İsveçli Svante Paabo aldı. Paabo İnsanın uzak atası kabul edilen Neanderthallerin DNA’sını çözen insan. Ödülü ona bu konudaki çalışmaları nedeniyle verildi. Daha ilginci Paabo’nun babası Sune Bergstrom da aynı ödülü 40 yıl önce kazanmıştı.

Hakim kendisi gibi hakim olan eşini öldürüp intihar etti

Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda Daire Başkanı olarak görev yapan hakim Serkan Tüzün Ankara Etimesgut’ta bulunan hakim lojmanında eşi İlksen Tüzün’ü (32) silahla vurduktan sonra intihar etti. Daha önce Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nda tetkik hakim olarak görev yapan Serkan Tüzün’un kendisi gibi hukukçu olan ve hakimlik sınavlarına hazırlanan eşine 12 yıldır şiddet uyguladığı öne sürüldü. Üç çocuğu bulunan Serkan Tüzün, Alperen Ocakları’nın eski genel başkanıydı. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği Tüzün’ün kardeşi tarafından yapılan başvuru üzerine olayla ilgili yayın yasağı getirdi. Bu arada Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), evli olduğu İlksen Tüzün’ü öldürdükten sonra intihar eden Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Serkan Tüzün hakkında taziye mesajı yayımladı. HSK, açıklamayı tepkiler üzerine geri çekerken, benzer bir mesajın Adalet Bakanlığı’ndan personele gönderildiği bildirildi.

Balkondan girdi, ayrı yaşadığı eşini bıçakladı

Ordu’da, iskele ile balkondan eve giren Naci Türk (38), ayrı yaşadığı eşi Canan Türk’ü (36) 6 yerinden bıçakladı. Canan Türk ağır yaralı olarak hastanede tedaviye alınırken olaydan sonra kaçan Naci Türk’ün, birlikte yaşadığı akrabası Özlem Temiz’in ölümüne ilişkin arandığı da ortaya çıktı.

Rapor: Türkiye eğitim harcamasıyla 36 ülke içinde 34. sırada

OECD’nin 38 tam üyesi ile ortak üye ülkelerle ilgili hazırladığı eğitim raporu dün açıklandı. Mevcut verilere göre Türkiye öğrenci başına ortalama 5 bin 743 dolarlık yıllık harcamayla 36 ülke içinde 34. sırada. OECD’de öğrenci başına harcama ortalama 11 bin 990 dolar. Türkiye’de ilköğretimden yükseköğretim düzeyine kadar öğrencilerin masrafı, gayri safi yurt içi milli hasılasının yüzde 5,2’sine denk geliyor. OECD’de yükseköğretimde araştırma ve geliştirme için öğrenci başına yıllık harcamada kişi başına 4 bin 678 dolar ile veri açıklayan 28 ülke içinde Türkiye 27. sırada. Rapora göre 25 ila 34 yaş arası yüksek öğrenime devam edenlerin oranı Türkiye’de son 20 yıl içinde yüzde 9’dan yüzde 40’a çıkarak yüzde 31 puanlık artış gösterdi. Bu artışın OECD ortalamasını çok üzerinde seyrettiği kaydedildi. 

Gezi tutuklusu Hakan Altınay’ın kurduğu okulda mezuniyet töreninde Avrupa Konseyi’nden övgüler

Avrupa Konseyi’nin Demokratik Katılım Dairesi direktörü Matjaz Gruden, Gezi tutuklusu Hakan Altınay’ın 2014 yılından beri kurucu direktörlüğünü yaptığı Avrupa Siyaset Okulu’nun Güz 2022 mezuniyet törenine destek için katıldı.  Gruden konuşmasında okulun direktörü Hakan Altınay için “Avrupa Konseyi’ndeki bütün çalışma arkadaşlarım adına şunu söyleyebilirim ki ülkesine olan sevgisi, hümanist değerleri, hoşgörüsü, bilgisi ve Avrupa demokratik değerlerine bağlılığı ile kendisi kadar öne çıkan bir kişiye nadiren rastlarız” sözlerini kullandı.

Altılı masa bir kez daha “özenli dil” kararı aldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde Pazar günü gerçekleştirilen Altılı Masa toplantısında, siyasi parti temsilcilerinin krize yol açacak açıklamalar yapması halinde, liderlerin telefon diplomasisi yürüterek, soruna hızla müdahale etmesi kararı alındı.

Kılıçdaroğlu: Seçimleri farklı kazanacağız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı. Devlette ciddi bir çürümenin olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu “6 liderin yüklendiği sorumluluk sıradan değildir. Siyaset tarihimizde bir ilktir. Biz 6 lider büyük bir fedakârlıkla bir aradayız. Ülke yeniden inşa edilecek, devletteki çürüme durdurulacak, liyakat sağlanacak” diye konuştu. CHP lideri “Bir aday belirleyeceğiz, hep beraber destekleyeceğiz. 13. cumhurbaşkanı olacak bu kadar açık, bu kadar net. Düzgün bir adam olacak. Devleti bilecek. Ahlaklı olacak, verdiği sözü yerine getirecek. Lider olduktan sonra da 6’lı masayı yönetmeye devam edecek. Aday da 6 liderin belirlediği kuralların dışına çıkmayacak. Vaatleri hayata geçirecek. Bu olmazsa başa dönmüş olacağız. Seçim günü açıklandıktan sonra, iki gün içinde adayımızı belirleyeceğiz” dedi. CHP lideri ayrıca Mersin saldırısıyla ilgili devletin içinden kendilerine bilgi geldiğini açıkladı. 

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a bir cevap daha: Hayat boyu elim işimde oldu, gözüm başka yerde olmadı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Eli İstanbul’da gözü başka yerde olanların eksiğini biz tamamlıyoruz” sözüne yanıt verdi, “Benim hayat boyu elim işimde oldu, gözüm başka bir yerde olmadı gerçekten” dedi.

Akşener: Annelerin endişelerini yok edeceğiz

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin düzenlediği Engelsiz Yaşam Çalıştayı’na katıldı. Akşener “Ailesinde görme engelli bireylerin olduğu bir kişiyim. Ailelerin, engelli yakınlarının, maalesef ki Türkiye’de zor yaşadıklarını yakından bilen bir insanım. Saygı görürler, merhamet duyulur; ama çok zor bir hayat yaşanıyor. Annemin kız kardeşi, teyzem görme engelliydi. Anneyim, babaanneyim. Biz kadınların en önemli duygusu, ‘Allahım ne olur evlat acısı gösterme’dir. Bir duamız daha vardır; ‘Allah’ım evlatla imtihan etme’ diye. Ama özellikle zihinsel engelli çocukları olan annelerin ‘Evladımı nasıl bırakırım’ endişesini şurasında hisseden bir insanım ben. O annelerin o hissini en aza indirecek, o yüzden o annelerin endişesini, emniyet duygusuyla takas edecek bir çalışmayı birlikte yapmanızı istiyorum. Bu konuda yapacağınız destekler için, vereceğiniz tavsiyeler için bugünden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Babacan: Ortak isim işin en kolay tarafı

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, altılı masanın ortak cumhurbaşkanı adayı ile ilgili “İsim, işin en kolayı. Bir kişinin aklıyla ne hale düştüğümüz görüldü, o yüzden bu bir ortak akıl projesi zaman ve sabır istiyor” dedi. HaberTürk yazarı Nihal Bengisu Karaca’ya konuşan Babacan, “Sonradan belirsizlik olmaması için her şeyin adım adım tutarlı bir biçimde netleşmesi gerekir. Aksi takdirde seçmen belirsizliği değil ‘bildiği kötüyü’ tercih edebilir. Rakibi asla küçümsememek lazım. Rakibin elinde en hafifinden koskoca bir propaganda makinesi var. Herkesin gördüğü siyahı beyaz diye anlatabiliyorlar. İnsanlar baktıklarında ne olduğu belli beş yıllık bir çözüm paketi görmeliler” dedi. 

Demirtaş: İttifakımızı büyütmeye çağırıyorum

HDP’nin Edirne Cezaevi’nde hapiste olan eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, geçtiğimiz hafta deklarasyonunu açıklayan Emek ve Özgürlük İttifakı için bir paylaşımda bulundu. Demirtaş Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Gençler ve kadınlar başta olmak üzere tüm halkımızı siyasi mücadeleye güç vermeye, örgütlenmeye ve canla başla partimizi, ittifakımızı büyütmeye çağırıyor, selamlarımı ve özlemlerimi gönderiyorum” dedi.

HDP grubu Adalet Bakanlığı’na yürüdü

HDP Meclis Grubu, cezaevlerindeki sorunlara dikkat çekmek için TBMM’den Adalet Bakanlığı’na yürüdü. Zaman zaman polis tarafından durdurulan HDP’liler, Adalet Bakanı’yla görüşmek istedi. Bakan Bekir Bozdağ’ın şehir dışında olması nedeniyle telefonla görüşüldü. Daha sonra yüz yüze görüşüleceği belirtildi. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç “Şu anda 604’ü ağır 1600 hasta mahpus bulunuyor cezaevlerinde. Son 9 ayda 62 mahpus hayatını kaybetti” dedi. Oluç, yıllarca hapis yatmış kişilerin infaz yakma ile tahliyelerinin engellendiğini de belirterek, şimdiye kadar 120 mahpusun infazının yakıldığını belirtti.

Bozdağ: Yeni Anayasa olmadan büyük Türkiye olmaz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Bursa Uludağ Üniversitesi’nin yeni akademik yıl açılışında konuştu. Bozdağ “Türkiye, eninde sonunda yeni bir anayasayı yapacaktır. Üzüntümüz, bunun gecikmesindedir. Gecikmesi hem milletimize hem ülkemize kaybettirmektedir. Unutmamak gerekir ki yeni anayasa olmadan yeni Türkiye de olmaz, büyük Türkiye de olmaz. Büyük Türkiye’nin ve yeni Türkiye’nin en önemli anahtarı anayasadır. Bu kapıyı yeni anayasayla açacağız” diye konuştu. Cumhuriyet’in ilanından sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı ilk şeyin yeni Anayasa olduğunun altını çizen Bozdağ, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken Türkiye’nin, Türkiye yüzyılını inşa ederken yeni bir anayasayla yola çıkmasının milletin ve devletin ortak çıkarı olduğunu savundu.

TGS’den sansür yasası için 5 partiye 14 dilekçe

Türkiye Gazeteciler Sendikası Meclis’in ilk gündem maddesi olan ve “dezenformasyonla mücadele yasası” olarak bilinen, kamuoyunda ise ‘sansür yasası’ olarak adlandırılan kanun teklifinin geri çekilmesi için Meclis’te bulunan beş siyasi partinin 14 Meclis Grup Başkanvekiline dilekçe gönderdi. Madde madde teklifin anlatıldığı dilekçede “Söz konusu düzenleme yasalaşırsa devlet kurumları halkın tüm haber kaynaklarını bir ahtapot gibi saracak, isterse sıkıştırıp boğacak” denildi. Ankara’da Meclis önünde açıklama yapmak isteyen gazetecilere ise izin verilmedi.

CHP’li belediye başkanları Ankara’da toplandı: Kumpaslara hazırız

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer hakkında soruşturma açılması ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyonun ardından CHP Genel Merkezi ve tüm Belediye Başkanları “ortak hareket etme” kararı aldı. Geçen hafta Ordu’da bir araya gelen CHP’li başkanlar dün de Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile buluştu. Toplantıya 10 Büyükşehir Belediye Başkanı geldi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu video konferans ile katıldı Toplantıda siyasi baskılara sert tepki gösterme kararı alındı ve ‘sindirme hamlelerine izin verilmemeli’’ değerlendirmesi yapıldı. CHP’nin oluşturduğu hukuk komisyonunun da açılan soruşturmalara karşı güçlendirilmesi benimsendi. Toplantının ardından açıklama yapan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun “Belediyelerimize kurulmaya çalışılan karalama kampanyaları üzerine daha kararlı ve daha organize şekilde gideceğiz. En sert şekilde cevap vereceğiz’’ dedi. Seçim yaklaştıkça CHP’li belediyelere karşı kumpasların ve kara propagandaların artacağına dikkat çeken Torun “50 polisi kapıya dayayarak sabaha karşı geliyorlar. O kadar acizler ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin logosunu siliyorlar. Suni olaylarla kendilerine güç devşirmek isteseler de başaramayacaklar” diye konuştu.

Dolar 18.57 TL ile rekor tazeledi

Merkez Bankası son iki ayda politika faizini 200 baz puan indirirken ilk indiriminden beri TL, dolar karşısında yüzde 3.2 değer kaybederken yılbaşında bu yana kaybı yüzde 28.9’u buldu. İstanbul serbest piyasada dolar 18.5590 liradan, Euro 18.2340 liradan haftaya başladı. Dolar sabah saatlerinde 18.5700 lira ile rekor tazeledi. Euro ise 18.2974 lirayı gördü. Son bir ayda ruble ve peso, dolar karşısında değer kaybetmeyen nadir iki para birimi oldu. TL ise yüzde 1.7 değer kaybı yaşasa da en iyi performans gösteren üçüncü para birimi oldu. Benzer para birimlerinde yüzde 8’e ulaşan kayıplar görüldü. Birikimli olarak bakıldığında ise TL, yılbaşından beri yüzde 29, son bir yılda ise yüzde  54.8 değer kaybetti. TL birikimli olarak hala gelişmekte olan ülkeler arasında son bir yıl ve daha uzun vadede en kötü performans gösteren para birimi olma özelliğini taşıyor.

ENAG’ın enflasyonu yüzde 186.27

Bağımsız akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup), tüketici fiyatlarının eylülde bir önceki aya göre yüzde 5.30, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 186.27 arttığını açıkladı. DİSK-AR’ın yaptığı hesaplamaya göre ise gıda enflasyonu ortalama yüzde 93.05 olarak gerçekleşirken; emeklilerin gıda enflasyonu yüzde 118.5, en yoksul yüzde 20’lik gelir grubunun enflasyonu yüzde 137.3 olarak gerçekleşti. Bu durum enflasyonun gelir gruplarına göre önemli ölçüde farklı hissedildiğini ortaya koyuyor. 

Avrupa ve G20’de enflasyonda lideriz

Türkiye, G20 ülkeleri ve Avrupa ülkeleri arasında en yüksek enflasyona sahip ülke olurken, dünyada ise altıncı sırada yer aldı. G20 ülkeleri arasında Türkiye’yi yüzde 78.5’lik oranı ile Arjantin, yüzde 14.3 ile Rusya, yüzde 10 ile Almanya, yüzde 9.9 ile İngiltere, yüzde 8.3 ile ABD takip etti. Dünyada Türkiye’den yüksek enflasyona sahip ülkeler ise sırasıyla Zimbabve, Lübnan, Suriye, Sudan ve Venezuela oldu. 

Erdoğan: Enflasyonun üstesinden geleceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Katılım Finans Strateji Belgesi Tanıtım toplantısında konuştu. Ekonomik krizin tüm ülkeleri derinden etkilediği bir dönemden geçtiklerini söyleyen Erdoğan “Türkiye siyasi ve ekonomik krizlerden elde ettiği tecrübelerle diğer ülkeler arasından ayrılmıştır. Son 8-9 yıldır Türkiye’yi yönetilebilir olmaktan çıkarmak için kumpastan darbeye her yolu denediler. Bu sinsi saldırıların son mermisi ekonomimize sıkıldı. Tuzaklara karşı verdiğimiz mücadele bizi daha güçlü kıldı. Enflasyonun da üzerinden gelerek Türkiye yüzyılını hep birlikte inşa edeceğiz” dedi. Türkiye’nin ekonomi modelinin başarıya ulaşmasında alternatif araçların önemli olduğunu belirten Erdoğan “Üzüntüyle belirtmek isterim ki katılım finans potansiyelinin ve hak ettiği yerin çok gerisinde. Türkiye gibi insanların dini hassasiyetlerinin yüksek olduğu bir ülkede katılım finans sisteminin hak ettiği yerin gerisinde olması araştırılmalı. Katılım finans kuruluşlarının bankalardan bir farkı olmadığına dair toplumumuzda genel bir algı var. Bu algıyı dönüştürmenin ilk adımı halen kullanılan Katılım Bankası isminin Katılım Finans Kurumu şeklinde değiştirilmesi olabilir” ifadelerini kullandı.

Borsadaki tarihi manipülasyonun detayları ortaya çıktı

Sermaye Piyasaları Kurulu’nun (SPK) temmuz – eylül ayları arasında Borsa İstanbul’daki sert hareketlere ilişkin yaptığı suç duyurusunun detayları netleşti. Sadece bir kişinin söz konusu dönemde toplam 1 trilyon 421 milyar 147 milyon 772 bin 46 lira değerinde pay piyasalarında işlem gerçekleştirdiği belirlendi. İstanbul merkezli 4 ilde borsada işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı yapıldığı iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 8 kişinin emniyetteki işlemleri sürüyor. SPK’nın suç duyurusuna göre adı geçen kişiler Akbank, Türkiye Halk Bankası, Şekerbank, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı hisselerinde manipülasyon ve şüpheli işlemler gerçekleştirdi. 

ABD’nin Halkbank kararıyla borsada yükseliş hızlandı

ABD Anayasa Mahkemesi, İran yaptırımlarını delme suçlamasıyla açılan davada Halkbank’a cezai dokunulmazlık için duruşma hakkı tanıdı. Bu haber üzerine Borsa İstanbul’da bankacılık hisselerinde yükseliş yüzde 9.75’i buldu. Halkbank hisseleri yüzde 9.89, Vakıfbank hisseleri de yüzde 9.96 yükseliş kaydetti. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 6.67 değer kazancıyla 3.392 puandan tamamladı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran bankacılık, en çok kaybettiren yüzde 1.24 ile spor oldu.

İmalat sanayi 7 aydır daralıyor

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Eylül 2022 dönemi sonuçları açıklandı. Ağustos ayında 47.4 olan PMI eylülde 46.9’a geriledi ve yavaşlamanın üçüncü çeyrek sonunda daha belirgin hale geldiğine işaret etti. Eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, manşet PMI üst üste yedinci ay eşik değer 50’nin altında kalarak imalat sektörünün performansında bozulmanın sürdüğünü gösterdi. Anket katılımcılarından gelen bildirimlere göre, kırılgan talep koşulları ve enflasyonist baskılar eylül ayında hem üretim hem de yeni siparişlerde yavaşlamaya yol açan temel faktörler oldu. Toplam yeni siparişler aylık bazda son bir yıl boyunca hız kaybederken, üretimde ise yavaşlama eğilimi 10 ayı geride bıraktı. Yeni ihracat siparişlerinde ise özellikle Avrupa’dan kaynaklanan talep zayıflığına bağlı olarak düşüş gözlendi. Üretim sonrası stoklar üst üste beşinci ay artış gösterdi ve söz konusu artış şubat 2012’den beri en yüksek hızda ölçüldü.

Diyanet, artık “faiz” yerine “diğer gelir” diyor

Önceki yıllarda aldığı faiz gelirleriyle eleştirilen Diyanet İşleri Başkanlığı, çareyi mali tablolarında “faiz” kelimesini kullanmamakta buldu. Onun yerine artık “diğer gelir” deniyor. 2019’da 2 milyon 197 bin 374 TL faiz geliri elde ettiği Sayıştay denetçilerince belirlenen Diyanet, 2021 mali tablosunda faiz gelirleri yerine ‘diğer gelirler’ ifadesini kullandı. Diyanet’in 2021’deki  ‘Diğer gelirleri’ 58 milyon 17 bin 792 TL oldu. 

85 milyonluk ülkede 322 milyon kredi kartı var

Ağustos ayı kartlı ödeme verilerine göre, kredi kartı sayısı 93.8 milyon, banka kartı sayısı 161.8 milyon adet ve ön ödemeli kart sayısı 66.4 milyon adede ulaştı. Toplam kart sayısı yüzde 16 artışla 322 milyon adet oldu. 85 milyonluk Türkiye’de 18 yaş ve üzerindekilerin kart sahibi olabileceği göz önünde alınınca, kişi başına 4-5 adet kart düşüyor. Ağustos ayında kartla yapılan toplam harcama, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 125 artarak 346 milyar liraya ulaştı. 4 milyon kişi de borcunu ödeyemeyerek yasal takibe girdi. Geçen yılın aynı ayına kıyasla kredi kartı sayısı yüzde 16, banka kartı sayısı yüzde 13, ön ödemeli kart sayısı yüzde 28 arttı.

Togg: Ön sipariş ve satış kampanyalarına kanmayın

Togg’dan (Türkiye Otomobil Girişim Grubu) yapılan açıklamada yollara çıkmaya hazırlanan otomobil ile ilgili ortaya atılan asılsız kampanyalara dair uyarıda bulunuldu. Açıklamada, “Markamız tarafından açıklanmış gibi gösterilerek; fiyat listesi, ön sipariş-satış kampanyası, kendisini Togg iş ortağı olarak tanıtan üçüncü kişi ve kurumların kamuoyunu yanıltmaya yönelik demeçlerinin, yayın ve ilanlarının arttığını gözlemliyoruz. Hedeflerimize adım adım yaklaştığımız bir dönemde bu tür spekülatif haberlere itibar edilmemesini önemle rica ederiz” denildi. Açıklamada Gemlik kampüsünün resmi açılışı gerçekleşecek 29 Ekim 2022 ve akıllı cihazın yollara çıkacağı Mart 2023 yaklaştıkça Togg’a olan ilginin arttığı belirtildi. 

Ekonomi Bakan Yardımcısı Gürcan: Türkiye’de bir fiyatlanma oldu ama kriz olmadı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın Maltepe’de düzenlediği Ekonomi Buluşmaları’na katıldı. Etkinlikte sunum yapan Gürcan “Tamam bir fiyat dalgalanması, fiyat hareketlenmesi oldu geçtiğimiz yıldan şimdiye kadar. Pandemi ve tedarik zincirindeki sıkıntıdan dolayı tüm dünyada bir fiyatlanma oldu. Emtialar tüm dünyada dolar bazında da fiyatlandı. Plastik, pamuk, demir gibi emtialar da çok ciddi fiyatlanma aldı. Enerji, Rusya-Ukrayna savaşından sonra fiyatlanma aldı. Türkiye’de de aynı şekilde bir fiyat hareketliliği var ama bir kriz ortamı yok. Şu ortamda bile bizim işsizlik oranımız her geçen gün düşüyor. O yüzden kriz dediğinizde, kapanan fabrikalar, kapanan iş yerleri ve kapanan firmalar akla gelir. Çok şükür, Türkiye sanayisinde kapanma yok. Herkes yatırımını artırarak ihracatını artırmaya çalışıyor. O yüzden ben bu bakış açısıyla değerlendirmenin daha doğru olacağına inanıyorum. Türkiye’de bir fiyatlanma oldu ama kriz olmadı” diye konuştu. 

İsviçre bankasına dönük endişe büyüyor

İsviçre merkezli ünlü yatırım bankası Credit Suisse’e yönelik piyasa endişeleri giderek artıyor. Bu bankanın kredi risk primi dün bir ara 335 puana kadar yükseldi. Ülkeler için olduğu gibi şirketler için de borcunu ödeyip ödemeyeceğine ilişkin bir kredi risk primi (CDS) hesaplaması var.

Kim Kardashian’a 1,26 milyon dolar manipülasyon cezası

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Kim Kardashian’a kripto para paylaşımı nedeniyle 1,26 milyon dolarlık ceza verdi. SEC’ten yapılan açıklamada, Kardashian’ın EthereumMax tarafından sunulan ve satılan kripto varlığın tanıtımı için ücret aldığını açıklamadan sosyal medya hesabından paylaşımda bulunduğu kaydedildi. Kardashian’ın yasa dışı şekilde kripto varlığı tanıttığı suçlamaları karşısında anlaşma yoluna gittiği belirtilen açıklamada, 1,26 milyon dolarlık cezayı ödemeyi ve komisyonun devam eden soruşturmasında iş birliği yapmayı kabul ettiği aktarıldı.

BM ve IMF’den Amerikan Merkez Bankası’na faiz uyarıları

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNCTAD, Amerikan Merkez Bankası FED’in agresif faiz artırımlarının dünyanın geri kalanında ekonomik durgunluk riski yarattığını söyledi ve FED’den “dikkatli olmasını” istedi, FED ve Avrupa Merkez Bankası ECB’den faiz artışlarını durdurmalarını istedi. Benzer bir uyarı Uluslararası Para Fonu IMF’den de geldi. IMF Başkanı Kristalina Georgieva, ABD Merkez Bankası’nı (Fed) politikalarında son derece ihtiyatlı ve dünyanın geri kalanı üzerindeki etkisine karşı dikkatli olmaya çağırdı.

Emtialar resesyon ve jeopolitik riskler arasına sıkıştı 

Emtia piyasasında geçen hafta resesyon endişeleri ve jeopolitik risklerin etkisiyle dalgalı bir seyir izlendi. Bir yandan durgunluk endişeleri fiyatları aşağı yönlü etkilerken, diğer taraftan Londra Metal Borsası’nın Rus metal tedarikinin yasaklanmasına yönelik bir çalışma belgesi yayımlayacağına ilişkin haberlerle fiyatlarda yukarı yönlü hareketler görüldü. Tezgah üstü piyasada bakır yüzde 1.2 ve kurşun yüzde 1.8, artış kaydederken, alüminyum yüzde 0.8, nikel yüzde 8.9 ve çinko yüzde 2.2 değer kaybetti. Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören buğday yüzde 4.7 ve mısır yüzde 0.1 değer kazanırken, pirinç yüzde 1.2 ve soya fasulyesi yüzde 4.3 azalış kaydetti. Kahve yüzde 0.5, şeker yüzde 0.2 ve kakao yüzde 4.8 artarken, pamuk yüzde 8 azaldı. 

Gazprom’un doğalgaz ihracatı yüzde 40 düştü

Rus enerji şirketi Gazprom, doğalgaz ihracatının yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40.4 gerilediğini bildirdi. Gazprom’dan yapılan açıklamaya göre, şirketin yılın 9 ayındaki doğalgaz üretimi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17.1 azalışla 313.3 milyar metreküpe düştü. Söz konusu dönemde, şirketin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) dışı ülkelere doğalgaz ihracatı da geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40.4 azalarak 86,9 milyar metreküp oldu.

Petrol, üretim kesintisi beklentisi ile yükseldi 

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya’nın da dahil olduğu birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+ grubunun bu haftaki toplantısında üretimi günde 1 milyon varilden fazla azaltabileceğine dair işaretler üzerine yükseldi. ABD ham petrolü ve Brent petrol yeni haftaya yüzde 3 yükselişle başladı. İlk işlemlerde ABD ham petrolü 81, Brent petrol de 89 doların üzerini test etti. 

Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi Ufuk korveti Ege’ye açıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ilk istihbarat ve elektronik harp kabiliyetine sahip korvet savaş gemisi Ufuk, Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarından Ege’ye açıldı. TCG Ufuk’un Bodrum açıklarından Kilimli (Kalimnos) Adası’na geçerek orta Ege’ye açılmasını Yunan medyası manşetine taşıdı. Yunan medyası TC Ufuk korvetinin Pagasitikos körfezi, Skyros ve Agios Eustratios’ta gerçekleştirilen Yunan-Fransız tatbikatı “Argo 22″nin yürütülmesiyle aynı zamana denk geldiğine dikkat çekerek Türkiye’nin Yunan-Fransız tatbikatını izlediğini öne sürdü.

Erdoğan ve Miçotakis bu hafta Prag’da görüşebilir

Ankara ile Atina arasında Ege’de tansiyon artarken Yunanistan hükümet sözcüsü İoannis Oikonomou, Başbakan Kiriakos Miçotakis’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu hafta Prag’da görüşebileceğini söyledi. Oikonomou, görüşmenin Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısında olabileceğini ve Miçotakis’in sıcak baktığını aktardı. Oikonomou “Açıklamalarıyla gerilimi artıran taraf olan Türk lider Yunan başbakanla görüşmek isterse Yunanistan buna olumlu yanıt verir” dedi. Erdoğan Atina’nın silahlanma çabalarını artırmasından sonra “Artık benim için Miçotakis diye birisi yok” demişti.

Yunan lobisinden Biden’a Türkiye mektubu

Washington’da aktif olarak çalışan Yunan lobisi American Hellenic Institute (AHI), ABD Başkanı Joe Biden’a bir mektup gönderdi. Mektupta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerinin ABD ve Yunanistan’a yönelik sözlerinin rahatsızlık yarattığı vurgulandı. 29 Eylül tarihli mektupta, Türk yetkililerin açıklamaları ve hamleleri de sıralanırken mektubun altında da AHI Başkanı Nick Larigakis’in imzası görülüyor. Biden’a hitaben yazılan mektupta, ABD Başkanından Türkiye’nin açıklamalarına sert bir şekilde yanıt verilmesi istendi.

Biden’ın danışmanından İstanbul’a sürpriz ziyaret

Ankara ile Washington arasında uzun süredir yaşanan gerilim durulma sinyalleri verirken, ABD’den Türkiye’ye sürpriz bir ziyaret gerçekleşti. ABD Başkanı Joe Biden’ın ekibindeki en etkili isimlerden olan Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, önceki gün İstanbul’a geldi. Sullivan, Mabeyn Köşkü’nde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüştü. Görüşmede en uzun süre ayrılan konulardan biri Türkiye’nin ABD’den almak istediği F-16’lar oldu. Ukrayna savaşı, İsveç-Finlandiya’nın NATO üyeliği ve Akdeniz’deki durum da ele alındı. Sullivan İstanbul’da Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Andriy Yermak ile de görüştü. 

İran eylemlerden dış güçleri sorumlu tuttu

İran’da Mahsa Emini isimli genç kadının ‘başını tam olarak örtmediği’ gerekçesiyle ahlak polisi tarafından öldürülmesinden sonra başlayan protestolar 20 gündür sürüyor. Olayla ilgili ilk kez konuşan dini lider Ali Hamaney ise “Bu isyanlar ABD ve Siyonist (İsrail) rejiminin bir projesidir. Onlardan maaş alan İranlı hainler de yardım etti” dedi.

Libya ile enerji için işbirliği imzaları atıldı

Dünyadaki enerji krizi ve Akdeniz’deki sınır tartışmaları sürerken, Ankara’dan yeni bir hamle geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün Libya’yı ziyaret etti. İki ülke arasında petrol ve hidrokarbon mutabakat muhtırası imzalandı. Çavuşoğlu “Üçüncü ülkelerin bu anlaşmaya müdahale hakkı yok. Anlaşma araştırma, sondaj işbirliğini hedefliyor” dedi.

Moskova’yı kızdıracak savaş gemisi İstanbul’da suya indirildi

Ukrayna için İstanbul’da inşa edilen MİLGEM ADA sınıfı korvet önceki gün düzenlenen törenle denize indirildi. Herman İvan Mazepa ismi verilen F-211 numaralı korvetin indirilmesi törenine Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin eşi Olena Zelenska ve Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neizhpapa’nın yanısıra  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de katıldı. Ukrayna liderinin eşi ayrıca İstanbul’da esir değişimiyle kurtulan ve Türkiye’de kalan Azov Taburu askerleriyle bir araya geldi.

ABD’ye Güney Kıbrıs tepkisi

ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni ortak askeri eğitim programına dahil etmesi tepki çekti. Bunun kabul edilemeyeceğini vurgulayan KKTC Dışişleri Bakanlığı “Silah ambargosunun kaldırılmasının ardından yapılan bu açıklama, gerginliği tırmandırmaktan başka bir amaç gütmemektedir. Hak ve çıkarlarımızı Türkiye ile birlikte savunacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” çıkışı yaptı. Ankara’dan yapılan açıklamada ise “ABD bu adımıyla Ada’daki iki taraf arasında dengeyi bozmanın da ötesine geçerek, bizzat taraf tutar hale gelmiştir. ABD, bu tür adımlarla Kıbrıs meselesinin adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması sürecinde yapıcı rol oynama imkanını da kaybetmektedir” denildi.

Fransız Adalet Bakanı hakim karşısına çıkacak

Fransa’da 2020’de göreve başlayan Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti (61) hakkındaki soruşturmada “yargılama” kararı çıktı. Moretti, avukatken ilgilendiği davaların hakimlerini cezalandırmak için yetkilerini kötüye kullanmakla suçlanıyor. Ülkede ilk defa görevdeki bir bakan için böyle bir karar alındı. Davanın savcısının Moretti tarafından atanacak olması tartışma yarattı.

Kuzey Kore yeni füze fırlattı, Japonya’da sirenler çaldı

Kuzey Kore yeni füze denemesinde bu kez doğrudan Japonya’yı hedef aldı. Bunun üzerine kuzey Japonya’da bazı yerleşim yerlerinde sirenler çaldı, halktan sığınaklara gitmesi istendi. Füze Pasifik okyanusuna düştü.

Pembe Top bu kez Pınar Deniz’e emanet

Meme kanserinde erken tanı farkındalığının sembolü haline gelen Pembe Top bu yıl Pınar Deniz’in elinden havalanacak. Projenin gönüllü destekçisi Pınar Deniz, 21 Ekim tarihli Anadolu Efes Spor– ALBA Berlin karşılaşmasını Pembe Top ile yapacağı hava atışıyla başlatacak. Deniz “Sağlığımız için korkmadan, aksatmadan, ‘bana olmaz’ demeden kontrollerimizi yaptırmalı ve etrafımızdaki tüm kadınları da aynı davranışa teşvik etmeliyiz. 21 Ekim’de farkındalığı yükseltmek için hava atışını tek başıma yapacağım ama tüm kadınların benimle birlikte olacağını biliyorum’’ dedi.

KRS aile hekimlerinin kullanımına açıldı

Sağlık Bakanlığı, ücretsiz kanser taramalarından daha fazla kişinin faydalanabilmesi amacıyla hayata geçirilen Kanser Randevu Sistemi’ni (KRS) ülke genelinde aile hekimlerinin kullanımına açtı. Meme kanseri, Türkiye’de ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve en çok ölüme neden olan kanserler arasında ilk sırada yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) 4 Şubat 2021’de açıkladığı son verilerde de bu kanser türünün tüm yeni tanı konulan kanserlerin yüzde 11.7’sini oluşturduğu ve bu oranla ilk sıraya yükseldiği bildirildi. En sık görülen kanser türleri içinde meme kanserini yüzde 11.4 ile akciğer, yüzde 10 ile kalın bağırsak, yüzde 7,3 ile prostat, yüzde 5,6 ile de mide kanseri izliyor. Sağlık Bakanlığı, meme dokusunda yer alan hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıkan meme kanserine karşı ülke genelinde kapsamlı tarama programları yürütüyor.

Prof. Yavuz: Bu kış bol virüslü geçecek!

Bu yıl ilk kez maske dahil neredeyse tüm önlemler kalkmış şekilde kışa girildiğini belirten Prof. Serap Şimşek Yavuz “Önlemler sayesinde korunduğumuz pek çok virüs aktif olacak” dedi. Yavuz “Acilen bu sıkı takibe geri dönmemiz gerekiyor. 1 ay içinde dünyada yeni bir koronavirüs dalgası da bekleniyor. Dolayısıyla toplu alanlarda maske ve el hijyenine bu yıl çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. 65 yaş üstü risk grubunun mutlaka grip aşısını yaptırması, son koronavirüs aşısının üzerinden 6 aydan fazla geçtiyse hatırlatma dozunu da olması gerekiyor” diye konuştu. Prof. Yavuz “Önümüzdeki süreçte grip, nezle etkeni diğer virüsler ile ilgili artış bekleniyor. RSV mesela geçen yıl erken bir pik yapmıştı. Ama influenza en çok korku yaratanlardan biri” ifadelerini kullandı.

Çernobil’in kurbağaları siyaha dönmeye başladı

Çernobil’de nükleer felaketten sonra varlığını sürdüren yaban hayatını gözlemleyen İspanyol araştırmacılar, son derece hızlı bir evrimsel sürece tanık oldu. Hayvanların radyasyonla yaşamaya uyum sağlayıp sağlamadığını tespit etmeye çalışan araştırmacılar, normalde parlak yeşil olan kurbağaların renginin siyaha döndüğünü gözlemledi.

Obez kediye mide botoksu

Aydın’da veteriner hekim Burak Antakyalıoğlu, “Oscar” adlı 8 kilo 480 gram ağırlığındaki kedinin mide botoksu yöntemiyle 4 ayda 6 kilo 840 grama inmesini sağladı.

Iğdır’ın kuş cennetinde 160 bin kuş “halkalandı”

Dünyanın farklı kıtalarından gönüllü akademisyenleri de ağırlayan Iğdır’daki Aras Kuş Araştırma Merkezi’nde, 16 yılda 160 binin üstünde kuş halkalandı. Ayrıca bölgeyi ziyaret edip farklı kıtalara göç eden önemli türlerden olan 100’ün üzerinde kuş, uydu vericisiyle takibe alındı. Dünyanın farklı ülkelerinden gönüllülerin de katılımıyla gerçekleştirilen çalışmalarda bugüne kadar 313 kuş türü tespit edildi.

Altın Portakal’da sandalyeleri, Çiğdem Mater ile Mine Özerdem’i bekledi

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Gidiş O Gidiş” filminin yönetmeni Burak Çevik ve “Ayna Ayna” filminin yapımcısı ve senaristi Haşmet Topaloğlu filmlerinin gösterimleri öncesinde Çiğdem Mater ve Mine Özerden için birer boş sandalyeyi salona yerleştirdi.

Wakanda Forever heyecanı

Marvel sinema evreninin sevilen karakteri Black Panther’in devam filmi ‘Black Panther: Wakanda Forever‘dan ilk fragman yayımlandı. Yönetmen koltuğunda Ryan Coogler’in oturduğu, oyuncu kadrosunda Letita Wright, Martin Freeman ve Tenoch Huerta yer aldığı film 11 Kasım 2022’de vizyona girecek.

Opera Yarışması’nı Ecem Arıcasoy kazandı

Bu yıl 22’nci kez düzenlenen Siemens Türkiye Opera Yarışması’nda ilk üçe girenler belli oldu. Sahne kariyerlerinde önemli bir dönüm noktası için yarışan birbirinden yetenekli sesler arasından Ecem Arıcasoy birinci, Kamil Enes Pektaş ikinci ve Zeynep Seray Özcan da üçüncülükle yarışmayı tamamladı.

Yeni kara komedi “Hazine” geliyor

Çağlar Çorumlu, Boran Kuzum, Serkan Keskin ve Hasibe Eren gibi isimlerin başrolleri paylaştığı kara komedi filmi ‘Hazine’ 4 Kasım’da sinemalarda izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Oscar’a damga vuran Littlefeather öldü

Marlon Brando’nun Baba filmiyle Oscar’a layık görüldüğü 1973 yılında, onun yerine geleneksel kıyafetiyle sahneye çıkıp, ünlü aktörün ‘Amerikan yerlilerine yapılan muamele’ nedeniyle ödülü reddettiğini açıklayan Kızılderili aktris Sacheen Littlefeather, 75 yaşında hayatını kaybetti. O törenden sonra FBI’ın da emriyle Hollywood’da ‘kara listeye’ alınan Littlefeather’ın oyunculuk kariyeri bitmişti.

Guillerme del Toro’dan bir korku seçkisi

Fantastik korku sinemasının en önemli yönetmenlerinden Guillermo del Toro, sekiz ayrı hikayeden oluşan korku seçkisi ‘The Cabinet of Curiosities’ ile 25 Ekim’de Netflix’te.

Devlet Tiyatroları yeni sezona hızlı girdi

Devlet Tiyatroları yeni tiyatro sezonuna çok sayıda yeni oyunla başladı. DT Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 1 Ekim Cumartesi günü Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “İzafiyet” ile Bursa Devlet Tiyatrosu yapımı “Othello”nun ilk gösterimleriyle sanatseverin beğenisine sunulduğu anımsatıldı. Bugün 4 eserin prömiyerinin daha yapılacağı bildirilen açıklamada, Ankara Devlet Tiyatrosu yapımları “Sefiller”in Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde, “Godot’yu Beklerken”in Akün Sahnesi’nde, İzmir Devlet Tiyatrosu yapımı “İntihar’ın Genel Provası”nın Konak Sahnesi’nde, İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Don Kişot’un Yeni Maceraları”nın Mecidiyeköy Büyük Sahne’de ilk kez izleyiciyi selamlayacağı kaydedildi.

Merve Boluğur ile Mert Aydın evlendi

Ünlü oyuncu Merve Boluğur, DJ Mert Aydın ile Sarıyer’de nikâh masasına oturdu. Çiftin nikâhını Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen kıydı. Boluğur’un gelinliği, sosyal medyada gündem oldu.

Sosyal medya şirketlerini sarsan karar

Amerika’da 1996 yılında çıkarılmış olan iletişimle ilgili bir kanun uzun yıllardır tartışılıyor. “Communications Decency Act” adı verilen kanunun 230. maddesi, sosyal medya şirketlerini kendi platformlarında. yayınlanan mesajların içeriğinden sorumlu tutmuyor, çünkü onları medya şirketi saymıyor. Yıllardır sosyal medyada yayınlanan mesajlar sebebiyle maddi veya manevi zarara uğradığını düşünen kişiler ve sivil toplum örgütleri, sosyal medya şirketlerinin bu yasa kapsamından çıkarılıp “medya şirketi” muamelesi görmesini, yani yayınlanan mesajların içeriğinden sorumlu tutulmasını istiyor ve bu 230. maddeyi Amerikan Anayasa Mahkemesi’ne taşımak istiyor. İşte bu talepler nihayet ilk kez cevap buldu; YouTube’un video gösterim algoritmasının şiddete neden olduğunu öne süren bir ailenin açtığı dava Amerikan Anayasa Mahkemesi tarafından görüşülmeye değer bulundu.

Milli Eğitim, çocuklara oynayarak matematik öğretecek

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) hazırlanan ve matematiğin günlük hayattaki yerini animasyon, video ve etkileşimli içeriklerle sunan “Matematik Dijital Eğitim Platformu” çocuklara matematiği eğlenerek öğretiyor. “Eğlen, Keşfet, Öğren” sloganıyla kurulan platform, müfredata bağlı olmadan matematiğin günlük hayattaki yerini animasyon, video ve etkileşimli içeriklerle sunarak matematiğin keşif süreçlerini destekliyor, oyunlarla öğrencilerin sınıfta edindikleri kazanımları pekiştiriyor. Platforma şuradan ulaşılabilir.

Yozgat’ta bilim merkezine büyük ilgi

Bilime ilgi ve merakı artırmak amacıyla Yozgat’ta kurulan Çekerek Bilim Merkezi’nde, öğrenciler uzayı tanıyor. Çekerek ilçesindeki bilim merkezi, öğrenciler başta olmak üzere tüm vatandaşları, bilimle buluşturmayı, bilim ve teknolojiyi anlaşılır ve ulaşılır kılmayı hedefliyor, deneysel ve uygulamalı etkinliklerle bireyleri denemeye ve keşfetmeye teşvik ediyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından 16 Temmuz’da hizmete açılan merkezi, bugüne kadar çoğunluğu öğrenci olmak üzere yaklaşık 6 bin kişi ziyaret etti.

New York Üniversitesi sıfırcı hocasını kovdu, tartışma başladı

Amerika’nın New York kentindeki ünlü New York University’nin (NYU) bir kararı bugünlerde büyük bir tartışmaya neden olmuş durumda. Kimya profesörü Maitland Jones, salgın sırasında derslerine devam eden 350 öğrenciden 88’inin imzaladığı bir dilekçeyle “Çok düşük notlar vermek”le suçlandı. On yıllardır kimya dersleri veren, bu konuda bir de önemli ders kitabı bulunan Jones, üniversitesi tarafından işten kovuldu. NYU kovma gerekçeleri arasında öğrencilerin ailelerinin ödediği yüksek ücretleri de gösterdi. Jones’un düşük not verdiği için kovulması akademik çevrelerde ciddi bir tartışmaya neden oldu.

Ampute milliler Haiti ile yenişemedi

Türkiye Ampute Milli Futbol Takımı, Dünya Şampiyonası A Grubu 3. maçında Haiti ile 1-1 berabere kaldı. Bu sonuçla beraber gruptaki 3. maçını tamamlayan milliler, grubun ilk maçında Fransa’yı 3-0, ikinci maçında ise Liberya’yı 5-0 mağlup etmişti. Milli takım, 2. maçın ardından son 16 turuna geçmeyi garantilemişti. 2022 Ampute Futbol Dünya Kupası’nda Türkiye, son 16 turunda Meksika ile eşleşti. Maç yarın.

Endonezya’daki futbol faciasından sonra FIFA bayrakları yarıya indirdi

Cumartesi günü Endonezya’da Arema FC ile Persebaya Surabaya arasında Kanjuruhan Stadı’nda oynana futbol maçında 125 kişinin ölmesi sonrasında Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Genel Merkezi’ndeki tüm bayraklar yarıya indirildi. Dünya tarihinin en büyük stadyum facialarından biri kabul edilen olayla ilgili konuşan Endonezya Güvenlik Bakanlığı 38 bin kapasiteli stadyuma 42 bin bilet satıldığını duyurdu. Ölenlerin 32’si çocuk. Hastanelerde tedaviye alınan 304 kişiden 21’in de durumu ağır.

Mesut Özil ameliyat oldu, 3 ay sahalarda yok

Süper Lig’de 8. haftayı bir maç eksiği olmasına rağmen 17 puanla liderlik koltuğunda tamamlayan Medipol Başakşehir’in sezon başında kadrosuna dahil ettiği Mesut Özil ameliyat edildi. Özil sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sırtında yaşadığı ağrı nedeniyle Florence Nightingale Hastanesi’nde gerçekleştirilen operasyonun başarılı geçtiğini belirtti. Yaklaşık 3 ay sahalardan uzak kalacağını kaydetti. Sezon başında turuncu-lacivertlilere transfer olan 33 yaşındaki futbolcu çıktığı 3 maçta toplam 21 dakika forma giydi.

Haaland Avrupa futbolunun gündeminde

İngiltere Premier Lig’de Manchester City’nin Manchester United’ı 6-3 yendiği maçta hat-trick yapan Erling Haaland, performansıyla Avrupa futbolunun gündemine oturdu. Bu sezonki performansıyla şimdiden birçok rekora imza atan Norveçli santrfor, lig tarihinde üst üste 3 iç saha maçında 3’er gol (hat-trick) kaydeden ilk futbolcu oldu. 22 yaşındaki golcü, Crystal Palace ve Nottingham Forest maçlarının ardından Manchester United karşısında da hat-trick yaptı. Premier Lig’de 3 hat-trick yapma başarısını en hızlı gösteren oyuncu, bu istatistiğe sadece 8 maçta ulaştı. Rekor eski sahibi Michael Owen bu dereceye 48 maçta ulaşmıştı.